Allt färre uteliggare i Göteborg
Trots femton minusgrader på natten är det inte fler hemlösa som söker sig till härbärgen. Missbruk och psykisk sjukdom står i vägen.
Relaterat
Fakta
Gåvor som värmer
Det finns behov av vinterkläder som strumpor, långkalsonger, vinterskor och jackor. Lämna till Räddningsmissionen på Vasagatan 14, alla dagar utom onsdagar, mellan klockan 8.49–12.
Läs mer på deras hemsida om hur du kan stödja verksamheten: www.raddningsmissionen.se/stod-vart-arbete.
För att skänka till Stadsmissionen, kontakta först deras insamling som du kan nå via växeln: 031-755 36 00.
Läs mer på hemsidan: www.stadsmissionen.org.
Det finns även andra organisationer i Göteborg som hjälper hemlösa, bland annat Frälsningsarmén och baptistförsamlingen Tabernaklet med sin caféverksamhet "Trappa Ner".
- Generellt sett påverkar inte klimatet hur många som kommer till oss. Ungefär hälften av platserna har varit tagna, säger Eva Johnsson, föreståndare på Gatljuset, Stadsmissionens dag- och nattverksamhet.
Hon spekulerar i att vänner, bekanta eller släktingar som annars brukar säga nej bevekas av kylan och låter den hemlösa bo hos dem.
- Många vistas också på öppna inomhusplatser som Nordstan och Centralstationen. Hankar sig fram utomhus några timmar innan de får komma in igen, säger hon.
Stadig minskning
En undersökning, som görs i samarbete med de fältarbetare som söker upp hemlösa, uppskattar att det finns ungefär 90 personer i Göteborg "som sover mer ute än inne". För ett år sedan var det 139.
Det uppsökande fältarbetet delas mellan kommunen, Räddningsmissionen och Stadsmissionen.
- Vi jobbar offensivt med att nå hemlösa, att ge dem tak över huvudet och en säng att sova i. Men verksamheter har fått lägga ner eftersom det är för få som söker sig dit, säger Per Holm på boendeverksamheten vid social resursförvaltning.
Det finns alltid plats över, både på tillfälliga och långsiktiga boenden. Men många hemlösa är missbrukare och, eller har psykiska sjukdomar vilket gör att ett boende inte är första prioritet, oavsett årstid.
Märker ingen ökning i kylan
Kommunens akutboende Tillfället och Räddningsmissionens jourboende 35:an har inte heller märkt någon ökning under de kalla veckorna som varit.
- Folk är hemlösa året om, men det är tuffare när det är kallt. Samtidigt är det få som bor helt ute, de flesta sover i trappuppgångar, källare eller på offentliga toaletter, säger Robert Johansson, fältarbetare på Räddningsmissionen.
Han tror att ett fåtal som sökt sig till dem i vinter som annars är motvilliga.
Lars Christensson, patrullerande polis i City, förvånas över att det inte är fler hemlösa på de olika boendena.
- De kan inte ligga ute, då fryser de ihjäl och det är katastrof om de ligger på toaletterna, säger han.
Men varken han eller polisens länskommunikationscentral har kännedom om att någon hemlös har råkat illa ut i kylan.























