Så gjorde vi
En grupp på GP:s redaktion med breda kunskaper om samhället har sammanställt en lista på 350 namn. Ur den har de 100 mäktigaste valts ut, plus 20 personer som vi tror kommer höra tala om sig framöver.
Relaterat
Artikelserie
- Makt och påverkan i Göteborg
- Makt och påverkan i Göteborg 2010-01-10
- ... och här är bubblarna 2010-01-10
Listan handlar inte enbart om formell makt utan även om makten över opinionen och trendpåverkan. Det är viktigt att komma ihåg när ni börjar botanisera bland namnen.
Kriteriet att få komma med på listan är att bo i storgöteborg och utöva
makt – någonstans.
Vi har betygsatt kandidaterna i fyra kategorier: formell och informell makt, makten över opinionen samt trendpåverkan.
Uppgiften är förstås något av Mission impossible, men tanken är inte att listan ska vara vetenskaplig, utan kul att titta på och diskutera.
Gruppen: Evalis Björk, Carl Cato, Elin Fredrikson, Kenny Genborg, Anders Goliger, Gunilla Grahn-Hinnfors, Peter Lenken och Carina Olofsson.

















