Kortedalavåldtäkt var påhittad
Efter ett stort polispådrag under oktober läggs förundersökningen i våldtäkten mot en 20-årig kvinna i Kortedala ned. Händelsen har - enligt polisen - aldrig ägt rum.
Relaterat
I slutet av oktober anmälde en 20-årig kvinna att hon skulle ha våldtagits av tre män i Kortedala.
Trots ett stort polispådrag lyckades man inte gripa några misstänkta.
Under onsdagen meddelar man från polisen att förundersökningen läggs ned helt och hållet.
– Vi lägger ned förundersökningen eftersom vi kan konstatera att den här händelsen aldrig har inträffat, säger P-O Johansson på roteln Grova brott.
Han anser dock att man ska vara försiktig med att anklaga kvinnan för att ha ljugit i fallet.
– Jag är kluven i den här frågan eftersom det finns flera sidor av det. Oavsett om kvinnan har "hittat på" våldtäkten så gör man inte sådant utan anledning. Det finns oftast bakomliggande faktorer som förklarar varför hon kan ha agerat på det sättet. Å andra sidan så har många kvinnor i Kortedala varit rädda för att gå ut på grund av det här. Men det finns flera aspekter av den här frågan och man bör behandla det hänsynsfullt, säger P-O Johansson.
































