Tipsa GP

  720 10  sms/mmsnyhetstips@gp.se

Göteborg

Publicerad 20 november 2009Uppdaterad 20 november 2009
Textstorlek123

Illustration: Stadsbyggnadskontoret

Nytt Regionens hus planeras

Västra Götalands-regionen storsatsar på ett nytt Regionens hus med 900 arbetsplatser i centrala Göteborg. Vem som ska äga marken kan bli en knäckfråga.

Relaterat

Investeringen blir på nära en halv miljard enligt mycket preliminära beräkningar. Ett nytt Regionens hus är ett "klipp" för Västra Götaland då man kan samla 900 anställda i Göteborg på en enda plats centralt i Vita huset vid Centralstationen. På tomten vill man också bygga fyra andra större hus med kontor. Totalt handlar det om cirka 14 000 kvadratmeter ny kontorsyta i fyra huskroppar på fem-åtta våningar.

Ett första förslag är nu ute på samråd och enligt planerna bör ett bygge stå klart 2012. Samtidigt är frågan känslig eftersom Vita huset - som är gamla Bergslagsbanans järnvägsstation – är byggnadsminne och det krävs stor hänsyn med ombyggnader och moderniseringar. I planen finns också en hörsal som kan ta större konferenser och möten.

- Att samla regionens alla förvaltningar till ett centralt, stort kontor har stora fördelar, inte minst med tanke på närheten till Centralstationen, säger projektledaren Anders Schough. Vi diskuterar just nu med kommunala Higab som äger större delen av marken och med fastighetskontoret och byggnadsnämnden i Göteborg. Inga formella beslut är fattade, men i januari vet vi mer.

Regionen kommer att tjäna miljonbelopp på att samla sina förvaltningar i Göteborg. I dag hyr regionen kontor på 27 olika platser i Göteborg och betalar en årlig hyra på 34-35 miljoner.

- Det finns mycket stora vinster att göra på att samla våra verksamheter. Vi slipper onödiga resor och har snart tjänat in alla hyreskostnader vi har i Göteborg, säger Mats Friberg, ekonomidirektör och ordförande i styrgruppen för det nya projektet.

Regionen skall bygga i egen regi, men har önskemål om att också köpa och därmed äga marken som Regionens hus ska byggas på.

Det här kan dock bli en knäckfråga i projektet. Göteborgs stad har som princip att inte sälja centralt belägen mark utan kommunen vill - vilket också framgår av förslaget till detaljplan - upplåta marken med tomträtt. Det är däremot inte regionen intresserad av.

- Vår grundinställning är att vi skall äga marken vi bygger på, säger regiondirektör Johan Assarsson. Vi får se hur det här utvecklas.

Publicerad 20 november 2009Uppdaterad 20 november 2009
Textstorlek123

Innehåll

Annat innehåll

GP TV

Mer Tv
GP TV RSS

SENASTE NYTT

Hela nyhetsdygnetSenaste nytt RSS

RECENSIONER

Vandring mellan mänskliga katastrofer(Litteratur)
Välgörande om rädsla och sorg(Litteratur)
Överväldigande känslor(Litteratur)
Klassisk mix av mat, våld och sex(Litteratur)
Neo(Musik)
FRISPRÅKARN(Musik)
Salem Al Fakir(Musik)
Yellow Swans(Musik)
MRI(Musik)
UNLEASHED(Musik)
Hela listanFörminska listan

GP:s ANNONSER


Sök bland GP:s annonser

Kontaktinformation






  1. På TV Just nu

serier

Senaste nytt som mail

Senaste nytt i mobilen

gp.se: Systemkrav på gp.se | Regler och villkor för GP på nätet | Cookies | PUL | RSS | Musiken på denna Internettjänst tillgängliggörs med tillstånd från STIM/NCB.
mobil.gp.se: GP i mobilen | GP Sportzapp
Göteborgs-Posten: Kontakta GP | Om GP | Jobba på GP | Prenumeration | Läsvärdet | GP:s arkiv | GP som PDF
Huvudväxel: 031-62 40 00 | Postadress: Göteborgs-Posten 405 02 Göteborg | Besöksadress: Polhemsplatsen 5 Göteborg
Ansvarig utgivare: Jonathan Falck Webmaster: Webmaster Copyright © 1995 - 2010 Göteborgs-Posten