Adjö Göteborg - goddag Bryssel Cecilia Malmström.
Ambitiös, intelligent, pratsam. Så beskrivs Sveriges nya EU-kommissionär. Men maken föll för hennes humor.
Relaterat
Fakta
Cecilia Malmström
Född: i Stockholm i maj 1968.
Bor: i Göteborg, pendlar till Stockholm.
Familj: Maken Mikael Janson, kommunpolitiker (FP), tvillingar, en son och en dotter, sex år gamla.
Aktuell: Utnämndes till Sveriges ny EU-kommissionär i tisdags.
Bakgrund: Doktorerade i statskunskap vid Göteborgs universitet 1998. Ledamot i EU-parlamentet 1999-2006. EU-minister sedan 2006.
Delvis uppvuxen i Frankrike. Talar franska, engelska, spanska, italienska och tyska.
Tar ett tidigt morgonplan från Stockholm till Bryssel. Fem, sex möten är inbokade. Flyger tillbaka sent på kvällen. Livet som EU-minister under ordförandeskapet är tufft, krävande och ockuperar i stort sett hela dygnet.
– Det är jättelånga arbetsveckor och det blir många över-dagen-resor till Bryssel, säger Cecilia Malmströms pressekreterare Elin Boberg.
Under veckorna bor Cecilia Malmström i Stockholm, där hennes arbetsplats på regeringskansliet finns. På helgerna åker hon hem till man och barn i Göteborg. Om det inte är något viktigt inbokat.
– Jag försöker att inte störa henne när hon är hemma hos familjen – det är ju också då hon kan läsa in bakgrundsmaterial. Men ringer de från Agenda och vill att hon ska vara med på söndagen så kan det bli problem.
På Lindholmen hemma i Göteborg finns maken Mikael Janson och tvillingarna, en pojke och en flicka, som är sex år. Det senaste halvåret har de inte fått se så mycket av sin mamma.
– Det är klart att det är svårt att få ihop livspusslet. Men det är som det är och det är många som har det så i dag. Allt har ett pris, säger Mikael. Och vi tär inte på varandra i vardagslunken – det kan ju både vara bra och dåligt.
Föräldrarna stolta över sin dotter
Mikael Janson sitter i kommunstyrelsen för Folkpartiet – även det ett arbete som innebär långa dagar och ibland sena kvällar.
– Ofta hoppas man hinna hem lagom till att säga godnatt till barnen, men det är inte alltid man gör.
I helgen är det Folkpartiets kongress på dagordningen. Tidigt på torsdagsmorgonen tar paret Malmström/Janson bilen för att köra till Växjö och landsmötet. Mormor och morfar, som bor utanför Cannes, har kommit för att ta hand om barnen.
Självklart är de glada över utnämningen och stolta över sin dotter.
– Cecilia har alltid varit väldigt pratsam och ibland har man undrat var avstängningsknappen sitter, säger mamma Christina Malmström och skrattar.
Det mesta verkar gå snabbt och effektivt i Cecilias värld. Hennes stora arbetskapacitet är väl omvittnad. Och att hon inte har behov av så mycket sömn gör att dygnen kan tyckas vara längre för henne än för oss andra.
– Vi brukar säga att det är tur att är vi flera som delar jobbet för att hänga med i hennes takt, säger Elin Boberg från hennes stab.
"Som klippt och skuren för EU-kommissionen"
Marie Demker, professor i statvetenskap, skriver också under på att Cecilia är en riktig arbetshäst. När Cecilia doktorerade var Marie Demker hennes handledare.
– Hon är som klippt och skuren för EU-kommissionen, menar Demker, men höjer också ett varningens finger:
– Det finns en risk för att hon tar på sig för mycket. Alla ropar: henne ska vi, henne ska vi ha. Då gäller det att orka sätta stopp – för omgivningen gör det inte, säger Marie Demker.
Cecilia var flitig och ambitiös redan på gymnasietiden – klart bäst i klassen. Hon gick på Schillerska, läste samhällsvetenskaplig linje och tog studenten 1986. Klassen var lite stökig och pratig. Men Cecilia var skötsam, berättar hennes lärare i historia och samhällskunskap, Jan-Erik Grönlund.
– Jag minns henne väl, säger han. Hon var en duktig flicka, en riktig praktelev. Jag är inte dugg förvånad att hon nått så långt. Hon hade alla förutsättningar – sedan är klart att det är omständigheter som spelar in om det blir på det ena eller andra sättet.
Niklas Lövkvist, i dag är vd för PR-byrån Stockholm var en av hennes klasskamrater och umgicks i samma gäng som Cecilia.
– Hon är den mest intelligenta person jag träffat. Dessutom är hon rolig och snäll. Hon var otroligt duktig i skolan – överlägsen alla oss andra. Men hon var ändå ödmjuk och kunde vara med och ha kul. Inte alls bara pluggig.
Träffade maken i Liberala studentförbundet
Några år efter studenten valdes Cecilia till vice ordförande i Liberala studentförbundet i Göteborg. Ordförande var Mikael Janson. Det var här de träffades och lärde känna varandra.
– Och på den vägen är det, säger Mikael. Det första jag föll för var hennes humor. Det kanske låter klyschigt, men hon är en glad människa med djup.
Cecilia föddes i Stockholm, men växte upp i Göteborg och i Paris. Nu går flyttlasset ut i Europa igen. Sten och Christina Malmström kan se fram emot att barnbarnen kommer närmare.
Och Mikael och Cecilia kan se fram bo i samma stad även under veckorna. Förutom ett halvår under föräldraledigheten har det inte hänt sedan Cecilia blev EU-parlamentariker 1999.




















