Sverige hårt drabbat
Den intensiva spridningen av svininfluensa gör Sverige till ett av de hårdast drabbade länderna i Europa just nu. På onsdagen kom besked om ett 10:e dödsfall, en ung kvinna från Norrköping.
Relaterat
Artikelserie
- Den nya influensan
- Ung kvinna död i svininfluensa 2009-11-18
- Bara män döda i influensan 2009-11-16
- Nu startar vaccineringen av unga friska 2009-11-15
- Åttonde dödsfallet i svininfluensa 2009-11-15
- En miljon svenskar kan bli smittade 2009-11-12
- Även små barn bör vaccineras 2009-11-12
Samtidigt som tiotusentals personer nu ligger nedbäddade smittade med svininfluensa har en stor del av befolkningen hunnit få vaccin. I Västra Götaland är var fjärde invånare vaccinerad. Parallellt med den snabba spridningen ökar trycket på de enheter som vaccinerar.
- Då har det varit extra olyckligt att vi haft brist på vaccin på många håll, säger smittskyddsläkare Ann Söderström.
Men redan på torsdagen börjar förråden fyllas på igen. Från och med nästa vecka hoppas man att den irriterande bristsituationen skall vara avhjälpt.
Trycket på sjukvården är hanterbart än så länge och inom Västra Götaland klarar de fyra infektionsklinikerna situationen. Ännu har man inte behövt göra stora omflyttningar mellan avdelningar för att få plats med misstänkta eller bekräftade fall av svininfluensa.
På onsdagen var sammanlagt 23 personer inlagda vid Sahlgrenska Universitetssjukhuset på indikationen svininfluensa, antingen bekräftad eller misstänkt. Infektionskliniken vårdade 17 personer, fyra bekräftade. På Drottning Silvias Barn- och ungdomssjukhus vårdades 6 barn, 2 med bekräftad diagnos. I länet får 3 personer vård på intensivvårdsavdelning, 2 i Borås och en i Skövde.
- Siffrorna kan ändra sig timme för timme, påpekar Ann Söderström. Vårdtiderna varierar också, många ligger bara inne för observation ett eller ett halvt dygn.
Feber, influensaliknande symptom, värk i kroppen, huvudvärk och illamående – rapporterna om vaccinets biverkningar fortsätter. Enligt Läkemedelsverket och Smittskyddsenheten är de flesta biverkningarna helt förväntade och inte av särskilt allvarlig art. Under nästkommande vecka görs nästa sammanställning över de biverkningsrapporter som kommit till Läkemedelsverket. I det underlaget finns också för första gången ett stort antal förskole- och skolbarn med, en grupp som nyligen börjat vaccineras.
- Det finns inget som tyder på att biverkningsmönstret skulle skilja sig från det vi redan vet, säger Agneta Aust-Kettis vid Läkemedelsverkets biverkningsenhet.
Att reaktionerna skulle bli något mer påtagliga än vid "vanlig" influensavaccination visste myndigheterna från början. Detta eftersom vaccinet mot svininfluensa, Pandemrix är mer retande på immunförsvaret. Förklaringen är att man behövt sätta till större andel immunretande medel eftersom den aktiva substansen avdödat vaccin är mycket lägre än vid vanlig säsongsinfluensa. Orsaken är att det gått mycket långsammare att odla fram det virus som behövts till vaccintillverkningen än man räknat med från början. För att kunna tillverka vaccin till så många som möjligt har man alltså sänkt doserna av den aktiva substansen. För att få ett starkt immunförsvar har man då behövt luta sig mot tillsatsämnen, adjuvans, som e-vitaminer och skvalen som finns i hajleverolja.





















