Tipsa GP

  720 10  sms/mmsnyhetstips@gp.se

Göteborg

Publicerad 11 november 2009Uppdaterad 11 november 2009
Textstorlek123

Låg bro troligt alternativ Göta älv-förbindelse.

Det blir troligen en lågbro över älven som kommer att ersätta Göta älvbron. Fartygstrafiken hänvisas till nätterna.

Relaterat

Politikerna i Göteborg skall i början av nästa år besluta var den nya bron skall byggas. Beslutet skulle också gälla hur bron skall byggas, främst hur stor den seglingsfria höjden skall bli.

Byggnadsnämnden, trafiknämnden och så småningom kommunfullmäktige har att välja mellan sex alternativ strax uppströms den nuvarande bron:

Högbro eller mellanbro i Kämpegatans förlängning, högbro eller mellanbro i Stadstjänaregatans förlängning, en eller flera tunnlar under älven.

En tunnel är betydligt dyrare än en bro och mycket pekar redan på att det blir en bro i Stadstjänaregatans förlängning.

Olönsamt ersätta slussar

Sedan Sjöfartsverket funnit att det vore ytterst olönsamt att ersätta dagens slussar i Trollhätte kanal när de nuvarande är utslitna om cirka 20 år har tjänstemännen på trafikkontoret och stadsbyggnadskontoret börjat fundera på en lågbro.

Med stagnerad eller krympande fartygstrafik på älven skulle en lågbro inte behöva öppnas särskilt ofta.

En lågbro erbjuder många fördelar. Den gör anslutningarna enklare och medför därför mindre ingrepp i staden, den gör resorna mindre svettiga för cyklister och fotgängare och den är billigare att bygga.

– Vi ser inte en lågbro som ett sjunde alternativ, säger Max Falk, projektledare på trafikkontoret. Det viktiga är att politikerna i vinter kan fatta beslut om var den nya förbindelsen skall byggas.

– Ett beslut om brons höjd kan fattas senare. Projekteringen kommer ändå att ta flera år.

Antalet broöppningar har minskat

Göta älvbron, med en segelfri höjd på 19,5 meter, öppnas i snitt fem-sex gånger per dygn för passerande fartyg, antalet öppningar har minskat sedan flera fartyg försetts med fällbara radiomaster.

Järnvägsbron i Marieholm har en segelfri höjd på 6,8 meter och öppnas i snitt åtta-nio gånger per dygn.

De mellanhöga broar som diskuteras har seglingsfria höjder på 10–13 meter och högbroarna 18–22 meter.

Bo Aronsson, avdelningschef på Göteborgsregionens kommunalförbund (GR), leder en grupp med representanter för Göteborgs Stad, Länsstyrelsen, Banverket, Vägverket och Sjöfartsverket som utreder frågan om brohöjd och trafikering av älven.

– Jag tror vi kommer att kunna enas om att det kan fungera med en lågbro i Göteborg och att det går att styra fartygstrafiken genom Göteborg till nätterna, säger han.

– Det kommer inte att bli enkelt, det finns många broar längs kanalen som behöver öppnas för båtarna och slussarna i Trollhättan har begränsad kapacitet. Men det kan nog gå.

Publicerad 11 november 2009Uppdaterad 11 november 2009
Textstorlek123

Innehåll

Annat innehåll

GP TV

Mer Tv
GP TV RSS

SENASTE NYTT

Hela nyhetsdygnetSenaste nytt RSS

BLOGGAR

"Va fan sysslar Mino Raiola med?"
Daniel Ehlersson | Sportbloggen
Fler

RECENSIONER

Vandring mellan mänskliga katastrofer(Litteratur)
Välgörande om rädsla och sorg(Litteratur)
Överväldigande känslor(Litteratur)
Klassisk mix av mat, våld och sex(Litteratur)
Neo(Musik)
FRISPRÅKARN(Musik)
Salem Al Fakir(Musik)
Yellow Swans(Musik)
MRI(Musik)
UNLEASHED(Musik)
Hela listanFörminska listan

GP:s ANNONSER


Sök bland GP:s annonser

Kontaktinformation






  1. På TV Just nu

serier

Senaste nytt som mail

Senaste nytt i mobilen

gp.se: Systemkrav på gp.se | Regler och villkor för GP på nätet | Cookies | PUL | RSS | Musiken på denna Internettjänst tillgängliggörs med tillstånd från STIM/NCB.
mobil.gp.se: GP i mobilen | GP Sportzapp
Göteborgs-Posten: Kontakta GP | Om GP | Jobba på GP | Prenumeration | Läsvärdet | GP:s arkiv | GP som PDF
Huvudväxel: 031-62 40 00 | Postadress: Göteborgs-Posten 405 02 Göteborg | Besöksadress: Polhemsplatsen 5 Göteborg
Ansvarig utgivare: Jonathan Falck Webmaster: Webmaster Copyright © 1995 - 2010 Göteborgs-Posten