Flera avhopp efter vigselbeslutet Kyrkans nya vigselregler.
De nya vigselreglerna har gjort att flera personer valt att lämna Svenska kyrkan.
Relaterat
Fakta
Fakta: Svenska kyrkan i Göteborg
År 2008 hade Svenska Kyrkan i Göteborg 298 640 medlemmar.
Det är 37 församlingar som tillsammans med kyrkogårdsförvaltningen bildar Göteborgs kyrkliga samfällighet eller Svenska Kyrkan i Göteborg som det också kallas.
Det fanns 919 450 medlemmar år 2007 i hela Göteborgs stift som sträcker sig från Strömstad till Laholm.
Källa: Svenska Kyrkan
Hittills har ungefär 35 personer trätt ur Göteborgs församlingar som har sagt att det är på grund av att samkönade par får vigas i kyrkan.
Backa, Biskopsgården och Bäckebol är de församlingar i Göteborg som tillsammans har haft flest personer som de vet gått ur av denna anledning.
– Efter att beslutet togs har jag skrivit under totalt sjutton personers utträden. Av dessa är det åtta som jag vet har valt att gå ur Svenska Kyrkan i Backa enbart på grund av samkönade vigslar, säger Dan Bernspång, kyrkoherde i Backa pastorat.
Men alla församlingar har svårt att uppskatta exakt hur många det är som haft den anledningen. Detta beror på att man inte måste ange anledning när man går ur. Dessutom är det alltid många som lämnar kyrkan innan första november. Om man gör det slipper man nämligen betala kyrkoskatt ytterligare ett år.
– Ett ökat utträde kan även ha med kyrkovalet att göra, att folk kom ihåg och tänkte igenom sitt medlemskap, säger Robert Sörstrand, komminister i Bergums församling.
En del församlingar har även märkt av flera inträden efter beslutet.
– Vi har haft två som uttryckt att de träder ur av den här anledningen. Men de som tidigare lämnat kyrkan på grund av behandlingen av samkönade par, de kommer nu tillbaka. Vi har haft tre stycken som trätt in igen, säger Ulla-Karin Olausson, kyrkoskrivare i Oscar Fredriks församling.
Cristina Grenholm, Svenska Kyrkans chefsteolog, tror att det bara är enskilda personer som kommer att träda ur.
– Kyrkomötet har fattat sitt beslut med stor majoritet. Samtidigt finns det respekt för att alla inte tänker lika, säger hon.





















