Mobilvarning från barnläkare
Allt fler barn har egen mobiltelefon. Många får en när de börjar ta sig hem själva från skolan. Men barnläkare varnar för att det inte alltid är positivt att ha en direktlinje till föräldrarna.
Relaterat
Fakta
När ska barnen få en egen mobiltelefon?
Yvonne Rittedal, 41, med dottern Ellen, 7 och Ludvig, 4:
”Det är okej när barnen börjar gå eller cykla hem själva från skolan, ungefär i tioårsåldern är lagom. Då vill man ringa för att få veta att de har kommit fram. Men nu är det inte ens prat om egen mobiltelefon.”
Lene Lagerwall, 41, Martin Lagerwall, 40 och Sonja, 10:
”Sonja går i fjärde klass och har en mobiltelefon. Hon fick den i trean, men det är först nu hon har börjat använda den. Vi har en ganska kluven inställning till telefonen och vill inte att hon använder den hur mycket som helst. Samtidigt är det en trygghet att vi kan nå henne.”
Kwon Cho, 49 och sonen Sigge, 6:
”Jag tycker att det är alldeles för tidigt nu. När han är över tio år kan han få en mobiltelefon, säger pappa.
”Jag vet en sjuåring som har en telefon, men jag vill inte ha någon” säger Sigge.
Annika Jonsson, 34 och sonen Max, 8:
”När barnen är tio och går hem från skolan är det okej att få en mobiltelefon. Annars tycker jag absolut inte att barnen ska ha en” säger mamma.
”Men det vill jag. Jag ska ringa, spela och lyssna på musik på den. Alla utom två i min klass har telefon” säger Max.
Petra Ottosson är lärare och fritidspedagog på Nya Varvets skola. Hon upplever att mobiltelefonen är viktig för många barn och att det är vanligt att de får en vid nioårsåldern, ungefär då de flesta börjar gå hem själva från skolan.
Hennes dotter som är nio år har en egen som hon måste ha påslagen när skolan har slutat.
– Jag tycker att det är viktigt att hon sätter på den. Det är för att hon åker hem ensam och vi bor på en ö. Jag måste veta var hon är och att hon har kommit hem ordentligt, säger Petra Ottosson.
Nästan alla har en mobil
Hon upplever att barnen i skolan tycker att det är viktigt att ha en mobiltelefon, men inte att ringa med. Utan det är annat som lockar.
– Det är häftigt att kolla vad andra har för spel och låtar i sin telefon och man byter material med varandra.
I en undersökning som Medierådet gjorde förra året svarade 86 procent av ungdomarna i åldern 9–16 att de har en mobiltelefon. I åldersgruppen 12–16 hade 96 procent av de svarande en egen mobiltelefon.
Thomas Arvidsson, barnhälsovårdsöverläkare i Göteborg, förstår att föräldrar gärna vill ge sina barn en mobiltelefon av praktiska skäl eftersom många går hem själva och de ska hämtas och lämnas från olika aktiviteter.
Men han ser också en fara i att barnen alltid kan nå sina föräldrar.
Kan skapa en otrygghet
– Att ge små barn en direktlinje till mamma och pappa kan skapa otrygghet. Barnen ringer sina föräldrar så fort det är en konflikt eller något annat i skolan i stället för att be en annan vuxen om hjälp. Man klarar sig helt enkelt mindre själv.
För föräldrarna är det inte heller bra att alltid kunna nå barnen även om det upplevs som en trygghet. Ibland är det viktigt att släppa taget och lita på barnen, menar Thomas Arvidsson:
– Det finns ett hysteriskt trygghetsbehov i samhället. I dag räcker det med att ett barn inte hör av sig på en timme så är föräldrarna i upplösningstillstånd.
Thomas Arvidsson har svårt att sätta en åldersgräns för när ett barn ska få en mobiltelefon. Alla barn är olika mogna för det ansvaret.
Tveksamt under åtta-nio år
– Men jag personligen tycker att det är mycket tveksamt med mobiltelefon till barn under åtta-nio år.
För mobiloperatörerna är barnen en viktig målgrupp och de flesta har erbjudanden om familje-abonnemang.
Rektorerna Ulrika Merkel och Marie Nilsson på Nya Varvets skola upplever att mobilanvändandet kryper ner i åldrarna.
– Det finns mobiltelefoner i varje klass hos oss från årskurs ett och upp till årskurs sex, säger Marie Nilsson.
Det är inte förbjudet på skolan att ha med sig mobiltelefon, men den får inte vara på under lektionstid.








































