Kotur säger sig vara utsatt för komplott
Relaterat
Fakta
Fakta
född 16 november 1952 och blev känd som spelkungen efter GP:s och radioprogrammet Kalibers avslöjande reportage i maj 2005.
Han är född i byn Draksenic i norra Bosnien och flyttade till Göteborg 1972. Han jobbade de första åren på Volvo men lärde sig att tömma enarmade banditer, en sysselsättning som var betydligt mer inkomstbringande än arbetet på bandet. 1978 dömdes han för att ha fifflat med sådana maskiner. På 80-talet öppnade han ett kafé i Bergsjön som byggdes om till pizzeria. Restaurangbolaget omvandlades senare till spelbolaget RK Company. 1990, 1993 och 2002 dömdes han för anordnande av automatspel och brott mot lotterilagen.
I maj 2005 kontrollerade Kotur ett spelimperium med ett par tusen spelapparater placerade i svenska butiker, gatukök och krogar. Apparaterna drog in hundratals miljoner varje år, mestadels svart.
Operation Las Vegas
13 november 2007 slog polisen till i en landsomfattande razzia mot Rade Koturs imperium och beslagtog 405 spelmaskiner, främst i Göteborg och Stockholm. Samma dag häktades Rade Kotur i sin frånvaro och efterlystes internationellt, misstänkt för grovt skattebrott, bokföringsbrott, grovt försvårande av skattekontroll, grovt dobbleri, anstiftan till mord och anstiftan till två mordförsök.
Nu anser sig kammaråklagare Krister Petersson ha samlat tillräckliga bevis för att väcka åtal i två fall:
Dels för mordet mot Ratko Djokic, svärfar till Milan Sevo, i Stockholmspressen känd som maffialedare. Djokic sköts ihjäl den 5 maj 2003 på Bodholmsplan i Skärholmen.
Dels för ett mordförsök i Fisksätra den 16 september 2002 mot en man som tidigare arbetat för Rade Koturs spelbolag men hoppat av för att starta konkurrerande verksamhet.
Kotur har också varit misstänkt för ett mordförsök i Göteborg den 31 maj 2004. I det fallet anser åklagaren att bevisen för närvarande inte räcker till för ett åtal.
Bakom de åtalade attentatet ligger, enligt polisen, en maktkamp om en ytterst lönande illegal spelverksamhet. En verksamhet som dragit in hundratals miljoner.
Rade Kotur har varit störst på marknaden.
- Han kan köpa en hel armé, säger en 35-åring man som redan dömts för mordet på Ratko Djokic, nu åtalas för mordförsöket i Fisksätra och som för polisen berättar att han fått uppdragen av Rade Kotur.
Enligt mannen hade Kotur 200-300 miljoner euro på konto i Schweiz som han samlat under tio-femton år. Kotur själv påstår att en av avhopparna i Stockholm hade en månadslön på 150 000 kronor.
Enligt polisens bild av maktkampen såg Rade Kotur det som ett hot när hans anställda i Stockholm hoppade av för att starta eget.
Ett annat hot var att Ratko Djokic åtagit sig uppdraget som säkerhetsansvarig för ett spelföretag i Stockholm, Automattjänst, som låg i konflikt med Rade Kotur om ett patent. Rade Kotur ska ha trott att den Stockholmsmaffia som förknippas med namnen Djokic och Sevo försökte ta över hans spelimperium och låg bakom mordförsök mot honom själv.
I polisförhör berättar Rade Kotur om hur han utsatts för angrepp i Spanien år 2000 från vad han trodde var Milan Sevos torpeder.
Året efter besköts Koturs villa i Långedrag.
Efter det såg Rade Kotur till att alltid ha livvakter omkring sig, ofta hämtade från hans hemby i Bosnien.
En av hans forna livvakter berättar i polisförhör att Rade Kotur ibland blev paranoid. Han pratade om att alla ville döda honom och att han var förföljd.
Livvakten, som är ett av åklagarens starkaste vittnen, berättar att han sagt nej till ett uppdrag han fått av Kotur om att sätta en skruvmejsel i huvudet på en person. Han berättar också att Rade Kotur skrutit om mordet på Djokic och sagt att "den som ställer sig i min väg går under".
Rade Kotur förnekar att han skulle ha beställt några mord eller ha några som helst likheter med maffian.
- Jag är svensk och har bott i Sverige i 34 år. Jag är skriven de sista sex åren i Tyskland. Jag bor mycket i Spanien och har bostad i England. Mitt namn har aldrig förekommit i någon härva, någon polisrapport, varken här eller någon annanstans. Cigaretter, alkohol, vapen, tjejer, narkotika och så vidare. Mitt namn har aldrig förekommit någonstans, säger han.
Han tror att mannen som dömts för mordet på Djokic har fått instruktioner om att beljuga honom. Han tror att de som ligger bakom anklagelserna är samma personer som tidigare försökt mörda honom.




















