36 hours in Gothenburg
"Den industriella hamnstaden Göteborg har inte mycket av den glamour som omger landets huvudstad Stockholm ..." Så börjar tidningen New York Times nya beskrivning av Göteborg. Sen kommer lovorden.
Många kan nog känna igen sig i den färska reseguide till allas vår hemstad som den stora amerikanska dagstidningen New York Times nyligen publicerat. Istället för evenemangs-Göteborg eller de fina hotellen väljer reportern i första hand att beskriva staden där människor rör sig – långt från näringsliv och beslutsfattares tillkämpade bild.
I fokus står "det coola kulturella återuppvaknandet som just nu sker i Sveriges näst största stad", och genomgången sträcker sig från Röda sten till Brännö, via kläderna på Magasinsgatan och ölen på Andra Långgatan, med avstickare till kanalerna, till "fish church" och till Haga.
Om Röda sten får besökaren rådet att ta en tur igenom utställningarna och genom konsten få en glimt av stadens råare och fattigare förflutna. Till Magasinsgatan ska man bege sig för maten – strömmingen till exempel – och "made-in-Sweden style" hos något av alla lokala klädmärken i butikerna där. Eller för eklektisk möbeldesign.
Göteborg beskrivs som en "bikupa" för de kreativa näringarna, konst, musik och mode. Reseguiden beskriver hur lokala klädmärken, en alternativ konstscen och musikskapare utanför huvudfåran för en spirande tillvaro.
Beröm delas också ut till Göteborgs välsorterade tillgång på öl, med ett brett utbud av lokala mikrobryggerier.
Om Långgatorna sägs att "det de saknar i polityr tar de igen i puls".
Men evenemangs- och hotell-Göteborg är inte helt frånvarande. Som följd av att staden beskrivs som en smältdegel för alternativ kultur pekar man på att "Skandinaviens ledande filmfestival" och "enormt populära musikfestivalerna Summerburst och Way Out West" följdriktigt går av stapeln just här.






















