"Vi dricker mycket kaffe"
Göteborgs fågelförening träffas på Naturhistoriska en gång i månaden och har kafferep med papegojor. Nu är den aktuell i en tv-reklam för Löfbergs Lila.
Relaterat
Kafferosteriet Löfbergs lånar man ut reklamplatsen i sin största kampanj någonsin till bland annat Göteborgs Fågelförening för att hjälpa dem rekrytera nya medlemmar till sin förening.
Händelsenytt från Storgöteborg
Ni blev utvalda att vara med i reklam för ett känt kaffemärke, varför tror du att ni blev utvalda?
– De ville ha föreningar med särintressen, det som inte är så folkligt, det som är lite annorlunda. Då hittade de ju oss och de andra som är med i reklamen, säger Rita Grandér, ordförande i Göteborgs Fågelförening.
Göteborgs Fågelförening, att det har med fåglar att göra hörs ju på namnet, men vad gör ni?
– Vi är ju en förening som har ett och samma intresse och träffas och har olika aktiviteter. Vi är Sveriges enda förening där vi blandar dem som föder upp fåglar och dem som är tamfågelägare. Det innebär att vi har ett utbyte med varandra.
– Vi träffas på naturhistoriska en gång i månaden för bra föredrag och fika. Vi åker också på resor tillsammans, bland annat på utställningar nere i Europa och så har vi haft kurser för vad man ska tänka på när man är ny fågelägare och för att förmedla god fågelhållning. För det finns problem med stora papegojarter som folk säljer vidare efter ett år där de inte klarar av dem. Man ska veta att de här djuren inte är som hundar, utan kan leva i 50-60 år.
Hur mycket kaffe dricker ni egentligen när ni träffas?
– Vi dricker mycket kaffe, det gör vi faktiskt! Kaffestunden är en viktig social bit i hela samhället. Det lättar ju alltid upp lite grand. Om man då har ett föredrag och alla ska sitta still, så under kaffestunden är det mycket friare och man kan röra på sig, det är inte så uppstyltat då.
– Åker vi på bussresor ser vi till att det är fikapausar och är vi på utställning har vi med oss fika.
I reklamen är ni placerade runt ett bord med kaffekoppar och fåglar högt och lågt, brukar det se ut så på era möten?
– Ja! Haha!
På golvet och överallt?
– Nä, inte på golvet, men de som har tamfåglar tar gärna med sig dem.
Vad hoppas ni att er medverkan i reklamen leder till?
– Naturligtvis hoppas vi att det ska öppna ögonen för fågelhobby och att de som har fåglar hittar till oss. Det är ju jätteviktigt. Det blir ju ett sätt att visa upp sig för oss. Vi är ute på föreställningar och pratar om hur man ska sköta fåglar. Det är ju ett jättetrevligt husdjur som vi gärna vill värna om.
Vissa fåglar pratar ju, brukar de vara med och snacka på kafferepen?
– Ja, amazonpapegojor från Sydamerika pratar väldigt mycket. Så de kan kläcka ur sig saker och ting när de är hemtama.
– Grå Jako är bäst av alla papegojor, de kan köra igång. Sedan har vi en papegoja som kan sjunga tolv olika låtar, det är en gulnackad amazon. Däremot pratar de vita kakaduorna inte så jättemycket. Och den blågula aran som flyger pratar lite grand men inte så mycket.
– När jag växte upp hade jag en blåtandad amazon och den drack kaffe, men det ska ju inte fåglar dricka, har jag lärt mig i efterhand.
När vi skulle fika sa vi: "kom Viktor, kom ska vi dricka kaffe", så kom han. Vi doppade en sockerkaksbit i kaffet, som han åt och då sa han "gott gott".
Hur mycket kaffe fick ni för att ni ställde upp i reklamen?
Vi fick inget kaffe alls. Löfbergs Lila hade anlitat Folke film och det var de som gjorde reklamen.























