Svamphärden ska saneras
Nu ska lägenheten med svamp som växer ur väggarna saneras. Det lovar Gårdstensbostäders vd Katarina Ahlqvist.
Barnfamiljen som bor i lägenheten erbjuds evakueringslägenhet under tiden
- Jag håller med om att det är helt oacceptabelt att våra hyresgäster bor så här. Nu går vi direkt in med åtgärder, säger Ahlqvist till gp.se.
Det var i fredags som miljöinspektören Yusra Moshtat besökte lägenheten på Salviagatan. Hon konstaterade att fuktskadorna var omfattande och såg även hur svamp växte ut från väggen. I lägenheten bor en familj med tre barn. Pappan tycker att Gårdstensbostäder inte tagit problemen på allvar trots att han mailat bilder på svampväggarna.
Först när miljöförvaltningen kom dit och GP skrev om saken fick familjen hjälp.
Katarina Ahlqvist svarar på familjens kritik:
- Jag har inte helhetsbilden än i det här fallet, men jag vet att vi bland annat har åtgärdat ett läckage vid ett fönster. När vi gjorde en besiktning i månadsskiftet juni/juli var det inte av den omfattning som visades i tidningen, säger hon.
I augusti upptäcktes den första svampen i lägenheten. Sedan har det kommit fler och fler.
Gårdstensbostäder har fått flera priser för sitt miljöengagemang och förändringar av området Gårdsten. Flera lägenheter har byggts om och fått stora terrasser. Det är i ett av de ombyggda husen som familjen bor. Det är också känt att just dessa lägenheter har haft problem med läckande fasader. Orsaken till att det läcker in vatten är dock inte klarlagd, enligt Katarina Ahlqvist.
- Vi har fortlöpande kontakt med de entreprenörer som gjort dessa ombyggnader och sätter in åtgärder där det behövs. I det här fallet kommer vi undersöka om det är fler i samma trapphus som drabbats av fuktskador.
Katarina Ahlqvist känner inte till att andra hyresgäster haft problem med svamp i lägenheten. Men hon uppmanar att de som eventuellt har problem att höra av sig.
- Vi jobbar med att ha en tät dialog med våra hyresgäster.
Gör ni något på hyran för den familj som bor i den svampangripna lägenheten?
- Vi tittar på en totallösning att nu direkt erbjuda ett alternativt boende som hyresgästen blir nöjd med, att direkt sätta in åtgärder i lägenheten och att söka upprinnelsen till läckaget säger Katarina Ahlqvist.




















