De kör fem veckor - i månaden
Över 200 arbetstimmar i månaden för en lön runt 23 000 kronor. Så ser arbetsvillkoren ut för den genomsnittlige taxichauffören i Göteborg.
Det är Transportarbetareförbundet som i en rapport frågat över 1 000 taxiförare i landet om deras arbetsvillkor och upplevda arbetsmiljö. Svaren visar på en bransch med stora problem, där arbetstiderna snarare påminner om tidigt 1900-tal än 2000-tal:
I Göteborg jobbar genomsnittschauffören 206 timmar i månaden. Det är cirka fem arbetsveckor i månaden. Det är också 16 timmar mer i månaden jämfört med snittet för taxiförare runt om i landet.
– Kör du till exempel på provision så är du inte garanterad en inkomst, och då kör du mer. Folk måste ju ha mat på bordet, säger Mats Andersson, ombudsman på Transportarbetareförbundet i Göteborg.
– Sedan är det problem med lagstiftningen. Egenföretagare som kör får jobba långt många mer timmar mer än om en anställd. Anställda får ju bara köra 174 timmar i månaden plus en viss övertid. En egenföretagare kan köra 390 timmar i månaden. Det gör att fler blir egenföretagare i stället.
Rapporten visar också att de dåliga villkoren inte bara drabbar taxiförarna, utan även allmänheten.
42 procent av taxichaufförerna i Göteborg som kör på provision upplever att arbetsvillkoren försämrar trafikbeteendet. För de som enbart kör färdtjänst är siffran ännu större - 44 procent. Detta att jämföra med de förare som har en garanterad timlön, där cirka 30 procent upplever att körningen blir sämre.
– En förare som har en garanterad inkomst behöver stressa mindre i trafiken. Schyssta villkor ökar trafiksäkerheten i taxibranschen, säger Lennart Sköld, ansvarig ombudsman för taxiavtalen på Transportarbetareförbundet.


























