Hisingsbränder gäckar polisen
Ett hyreshus var på torsdagen i fara när det brann i en tvättstuga i Lundby. Ovanligt många bränder har inträffat på Hisingen och nu vädjar polisen om hjälp från allmänheten.
Relaterat
Fakta
Här har det brunnit under 2012
05.10 5/1 Brand i avfallsbehållare, Långströmsgatan.
02.16 12/2 Brand i återvinningscontainer, Eriksbergstorget
21.32 25/2 Brand i tidningscontainer, Miraallén
20.00 8/3 Brand i återvinningscontainer, Sommarvädersgatan
05.00 24/3 Brand i en container, Vårvädersgatan
03.36 1/4 Brand i sophus, Tunnbindaregatan
23.10 2/4 Brand i återvinningsstation, Höstvädersgatan
20.17 3/4 Brand i container, Varmfrontsgatan
01.03 15/4 Brand i container, Kvarnpirsgatan
03.00 17/4 Brand i material intill byggnad, Karlavagnsgatan
21.30 28/4 Brand i återvinningsstation, Västra Andersgårdsgatan
02.00 30/4 Brand i soprum, Drakblommegatan
01.00 3/5 Brand i sopstation, Eriksbergstorget
23.50 6/5 Brand i återvinningscontainer, Hjalmar Brantingsplatsen
23.59 10/5 Brand i återvinningsstation, Daggdroppegatan
01.55 12/5 Brand i container, Wieselgrensgatan
03.00 15/5 Brand i container, Kvillegatan
12.00 15/5 Brand i container, Virvelvindsgatan
21.00 24/5 Brand i sopkärl, Götaverksgatan
22.57 28/5 Brand i container, Molnvädersgatan
21.24 4/6 Brand i återvinningsstation, Blidvädersgatan
21.17 4/6 Brand i tre olika containrar, Äringsgatan
21.40 4/6 Brand i återvinningscentral, Blidvädersgatan
21.46 4/6 Brand i återvinningscentral, Kyrkbytorget
07.00 6/6 Brand i container, Pilegårdsgatan
22.38 17/6 Brand i återvinningscontainer, Eriksbergstorget
21.40 30/6 Brand i soprum, Stålhandskegatan
22.10 1/7 Brand i soprum, Bräcke Östergårdsgata
01.35 3/6 Brand i container, Blidvädersgatan
22.50 5/7 Brand i återvinningscontainer, Blidvädersgatan
19.15 7/7 Brand i container, Östra Eriksbergsgatan
09.00 11/7 Brand i container, Säterigatan
22.30 11/7 Brand i soputrymme, Utmarksgatan
18.13 12/7 Brand i container, Miraallén
20.00 12/12 Brand i två containrar, Maskingatan
23.00 12/7 Brand i sophus, Lambergsgatan
15.31 13/7 Brand i container, Vårvädersgatan
23.05 14/7 Brand i container, Kvillegatan
Källa: Polisen
Händelsenytt från Storgöteborg
Oroliga boende på Håkansgatan kunde på torsdagskvällen se kraftig, svart rök stiga från tvättstugan och stora lågor slicka väggen på det närliggande hyreshuset. Ingen skadades i branden och skadorna på hyreshuset blev mindre. Men spridningsrisken var länge stor och polisen har inlett en förundersökning om mordbrand. Händelsen är den senaste i en lång rad av bränder i containrar och soprum på Hisingen.
Så sent som på fredagskvällen brann det åter i en containier, den här gången på Miraallen på Lindholmen.
"Känns obehagligt"
"Jag bor själv i området och tycker det börjar kännas lite obehagligt", skriver en läsare till GP efter torsdagens brand.
Även polisen är bekymrad över utvecklingen.
- Det har varit ovanligt mycket, konstaterar Dan Hanson, polisinspektör på enhetskuten Hisingen.
- Jag kan förstå att folk blir lite oroliga och även vi på polisen och räddningstjänsten är fundersamma. Hittills är det mest ensamma containrar som brunnit, men det förekommer även bränder i till exempel soprum som ligger närmare fastigheter och det oroar oss.
Brottsplatserna följer, enligt polisen, ett stråk från Biskopsgården, via Bräcke och längs med hamnen. Många klassas som skadegörelse, medan en del - där bostadshus varit i fara - är rubricerade som mordbrand.
- Vi kartlägger platserna och försöker hitta ett mönster. Vi kan se att många av bränderna har skett nära gång- och cykelvägen. Så den eller de som ligger bakom skulle kunna använda sig av moped eller cykel som transportmedel, tror Dan Hansson.
Ber om tips
I övrigt kämpar polisen i motvind. Det finns sällan eller aldrig några vittnen till bränderna. Flera insatser har gjorts, men ingen gärningsman har hittills kunnat gripas. Därför vädjar polisen nu upp tips från allmänheten.
- Det kan vara någon som gör detta ensam, eller så är det ett gäng. Det kan vara gammal som ung. Det är jättesvårt, så om någon har ett signalement eller något tips att komma med tar vi tacksamt emot det.
Under dagen har polisen utfört en teknisk undersökning efter branden på Håkansgatan och utredningsarbetet går vidare.
- Det är ett aber med alla de här bränderna. Även de som inte hotar människoliv är problematiska eftersom både räddningstjänsten och polisen måste åka på dem. Det blir mycket pappersarbete som hindrar polisen från att vara där de ska vara, på gator och torg.






















