Skotten i Backa led i gängbråk
Relaterat
- Vi nöjer med att konstatera att ingen anmälts skadad, säger kriminalkommissarie P-O Johansson.
Spaningsroteln huvudhypotes är att det återigen handlar om en uppgörelse, eller en markering, i den frostiga relationen mellan folk i X-Team och Asir:
- Jag är däremot inte så säker på att det rör sig om strider mellan gäng. Det kan lika gärna vara fråga om olika individer på vardera sida som inte tål varandra, betonar P-O Johansson.
För en dryg månad sedan klev den 31-årige man som påstås vara ledare för Asir ut från Tidaholmsanstalten. Där hade han suttit för utpressningsförsök, dopningsbrott och grovt vapenbrott.
Nu är mannen häktad i sin frånvaro, misstänkt för bland annat förberedelse till mord.
Tre gånger tidigare i höst har schismerna mellan de två grupperna exploderat och skapat livsfara för tredje man:
5 september besköts en ledande person inom Asir på Angered Torg. Bakgrunden uppges vara att 26-åringen lämnat just Bandidos till förmån för den nya konkurrenten.
En 22-årig, kopplad till X-Team (Bandidos supporters), häktades för inblandning i dådet. Men han släpptes senare.
10 november knivskars samme 22-åring svårt i ett stort gängslagsmål med Asir-sympatisörer på Blendas gata i Backa. Ytterligare två unga män tvingades uppsöka sjukhus med skärskador.
12 november blev en bil utsatt för massiv automateld mitt i bostadsområdet Brunnsbo på Hisingen. Fordonet brukar disponeras av en 19-årig Asir-anhängare, som i somras greps för misshandel.
Kulor från attacken hamnade inne i vardagsrummet hos en pensionerad plåtslagare på Kåserigatan.
- Vi är medvetna om att detta inte alls är bra. Men detta är miljöer där det inte är lätt att bedriva brottsutredningar. Ingen säger någonting, förklarar P-O Johansson.





















