Det var vid 20-tiden under söndagskvällen som en väktare larmade polisen efter att han sett en samling personer med bilar på en skolgård vid Lindholmen i Göteborg.
Väktaren beskriver bilarna som lyxbilar eller sportbilar, men att samtliga bilar saknade eller hade maskerade registreringsskyltar.
– Vid 19.52 har vi en anmälare som ringer till oss och säger att nio lyxbilar står inne på ett skolområde och där dessa lyxbilar har delvis skyltarna täckta. Runt bilarna står ett tjugotal män varav flera är maskerade enligt anmälaren, sa Morten Gunneng under kvällen.
Skingrades omedelbart
Väktaren sa till personerna att området de stod parkerade på endast var för gående.
– De skingras ganska omedelbart när väktaren påtalar det. I samband med detta brinner ett skott av, men inte mot väktaren, säger Stefan Gustafsson, polisens presstalesperson i region Väst.
När polisen kom fram till skolgården hade redan männen och bilarna försvunnit och en omfattande insats med flera polispatruller inleddes för att få tag på dem.
På måndagsmorgonen hade dock ingen gripits.
Hittade pistolhylsor
På platsen hittade polisen ett antal hylsor, men de misstänker att de är från någon typ av startpistol.
– Det är misstanken med tanke på hylsorna, men man får titta närmare på dem och genomföra en teknisk undersökning, säger Stefan Gustafsson.
Polisen har inga uppgifter om att någon har skadats och har upprättat en anmälan om vapenbrott.






