I går demonstrerade föräldrar och elever utanför skolan.
– Min dotter struntar i julklappar. Hennes enda önskan är att få gå kvar. Det är fruktansvärt! säger Teppo Pajunen som själv jobbat på skolan.
Skolinspektionen har återkallat tillståndet för Sverigefinska skolan och fritidshemmet i Göteborg, på skolan går 67 elever från F-9.
Skolinspektionen anser att skolan har så allvarliga brister i utbildningen att godkännandet måste återkallas. Beslutet innebär att skolan och fritidshemmet stängs den 6 januari 2017. Skolan är en fristående skola där huvudmannen är en ekonomisk förening.
Skolinspektionen tog i maj ett vitesbeslut att skolan skulle rätta till flera allvarliga brister.
– När vi nu följer upp beslutet har de i princip inte åtgärdat något, därför återkallas nu godkännandet för skolan, enligt Björn Persson, avdelningschef på Skolinspektionen.
Bristerna har påtalats av Skol- inspektionen vid flera möten med skolan. Enligt Björn Persson är de allvarliga bristerna att de har icke behöriga lärare, lärare anställda hos någon annan, bristande stöd till elever som behöver extra stöd, de saknar insikt om vad som krävs för att förbättra skolans samlade kunskapsresultat, eftersom skolan inte följer upp och analyserar kunskapsresultaten och skolan ger eleverna mycket mindre undervisningstid i svenska än de har rätt till
Är det möjligt för dem att få öppna skolan igen?
– Nej, om vi gjort en riktig bedömning är det kört, de kan söka tillstånd på nytt, men är det med samma rektor och huvudman är det svårt att få ett nytt tillstånd, säger Björn Persson.
Kan de överklaga beslutet?
– De har sagt att de skall överklaga.
Föräldrar som hört av sig till Skolinspektionen har inte haft några synpunkter på själva stängningen. Problemet man lyft fram har snarare varit att beslutet kommer en vecka innan jul.
– Men det blir ju illa när än beslutet kommer för eleverna, om vi stängt mitt i en termin hade det varit ännu sämre, säger Björn Persson.
Vad händer nu?
– Hemkommunerna är skyldiga att lösa platser till eleverna i sin hemkommun. När nästa termin startar har de en plats i en kommunal skola, enligt Björn Persson.




