Bättra er, fastighetsägare!
I stället för att ifrågasätta de kommunala bostadsföretagens verksamhet i svepande formuleringar, borde de privata fastighetsägarna lägga all sin kraft på att förbättra boendekvaliteten för sina hyresgäster, skriver Lennart Sjöstedt, Hyresgästföreningen, i en replik.
Relaterat
På GP-Debatt den 21 september påstår VD Lennart Alexandersson, företrädare för de privata fastighetsägarna, att många kommunala bostadsbolag inte följer den nya lagen som reglerar deras verksamhet. Det leder till snedvriden konkurrens som innebär nackdelar för de privata fastighetsägarna. Alexandersson presenterar dock inte några belägg för sina påståenden.
En sak som dock är helt säker är att privata fastighetsägare i genomsnitt har ungefär samma hyresintäkter som de kommunala bostadsbolagen. Men på kostnadssidan skiljer det sig mycket. De privata fastighetsägarna lägger 137 kr per kvadratmeter och år på underhållskostnader. Motsvarande kostnader för de kommunala bostadsföretagen är 215 kr. Allt detta framgår av Statistiska Centralbyråns (SCB) senaste intäkts- och underhållsundersökning.
Det innebär att de kommunala bostadsföretagen lägger 650 kronor mer per månad på underhåll om man utgår från en lägenhet på 100 kvadratmeter. De privata fastighetsägarna levererar helt enkelt inte samma kvalité som de kommunala bostadsbolagen. SCB:s hyresgästundersökningar som redovisar hyresgästernas nöjdhet med vardagsförvaltningen bekräftar även detta.
I stället för att ifrågasätta de kommunala bostadsföretagens verksamhet i svepande formuleringar, borde de privata fastighetsägarna lägga all sin kraft på att förbättra boendekvalitén för sina hyresgäster. Det är det bästa sättet att både utveckla och stärka hyresrätten.
Lennart Sjöstedt
bostadspolitisk sekreterare
Hyresgästföreningen region västra Sverige










Följ oss på twitter #gpdebatt

























Gör ditt val och köp här

