Göteborg inget bra skyltfönster för S
Det är glädjande att Socialdemokraterna påbörjat ett arbete med att ge Sveriges medborgare relevanta alternativ till nästa val så att även vi moderater måste fortsätta vår förnyelse. Men S ”skyltfönster” Göteborg är inget föredöme när partiet gör sin omstart, skriver bland andra Jonas Ransgård (M).
Relaterat
Politisk förnyelse kräver mod. Valet 2002 var Moderaternas stora kris. Vi valde att efter det valet efter stor självrannsakan genomföra verkliga förändringar av oss och vår politik. Vi gick från att vara de gamla Moderaterna till att bli de nya Moderaterna. Den pågående förnyelsen hos Moderaterna har belönats av väljarna både i valet 2006 och 2010.
Socialdemokraterna står nu inför en liknande kris som vi befann oss i 2002. Nyligen presenterade Socialdemokraternas kriskommission sin rapport, ”Omstart för socialdemokratin”.
Vi välkomnar att socialdemokratin gör en omstart för att oppositionen ska komma upp på banan igen. Alla regeringar behöver en opposition som ger medborgarna relevanta alternativ och som utmanar majoriteten. Alliansregeringen och Moderaterna behöver en skarp opposition. Dominerar ett parti för länge riskerar man att avstanna och sluta följa de ständiga förändringarna i samhället, likt Socialdemokraterna gjorde under sin senaste regeringsperiod.
Frågan är emellertid om Socialdemokraternas kriskommission möjligen utgått från en bild av samhället som de allra flesta svenskar inte känner igen sig i. De skriver bland annat att klyftorna ökar och att ”I Sverige 2011 finns allt fler barn vars föräldrar inte har råd att köpa dem gummistövlar.”
Hel månadslön extra
Sedan alliansregeringen tog över 2007 har en undersköterska fått en hel månadslön om året extra i plånboken tack vare jobbskatteavdraget. 100 000 personer färre är sjukskrivna. Personer som får sjukersättning (förtidspension) har minskat med drygt 50 000.
Allting har inte fungerat till fullo. Jobb- och utvecklingsgarantin behöver fortsatt utvecklas, särskilt fas 3. Men siktet har gått från att permanent sätta människor i passivitet, likt den tidigare Socialdemokratiska regeringen gjorde med massförtidspensioneringar, till att möjliggöra olika former av aktivitet för att komma tillbaka in på arbetsmarknaden.
S kriskommission öppnar för nya skattehöjningar, precis som Socialdemokraterna gjorde i valet. De konstaterar att välfärden måste hålla hög kvalitet och ge människor trygghet, vilket nog alla partier gör. De vill se en ”grön omställning”, när deras egen Göran Persson sedan länge talat om det ”gröna folkhemmet”.
Vad har Socialdemokraterna lärt sig av valförlusten? Hur planerar de att förnya sin politik till valet 2014? Frågorna är svåra att besvara utifrån vad kriskommissionen kommit fram till. Det som emellertid framgår är att det rödgröna samarbetet var ett misstag.
En av kriskommissionens två ordföranden, Anna Johansson (S) är biträdande kommunalråd i Socialdemokraternas självutnämnda ”skyltfönster” Göteborg. Hon uttryckte i samband med att rapporten släpptes att hon vill att Socialdemokraterna skapar ett samhälle med bra förskola och äldreomsorg. Om Göteborg nu är deras skyltfönster, hur kommer det sig då att över 650 barn stått i kö till förskola i mer än fyra månader och var femte elev går ur grundskolan utan behörighet till gymnasiet?
Väntetid nära tre månader
Jämför man äldreomsorgen i Stockholm och Göteborg ser man att genomsnittlig väntetid till äldreboende i Göteborg är nära tre månader, medan väntetiden i Stockholm är endast tre veckor. Enligt Socialstyrelsens statistik fick hemtjänsttagare i Göteborg i genomsnitt hemtjänst 18,5 timmar/månad år 2009. Motsvarande siffra i borgerligt styrda Stockholm var 30,2 timmar/månad. Om detta är skyltfönstret undrar man vad som finns på lagerhyllorna.
Att kriskommissionens rapport talar om ”omstart” i stället för ”nystart” betyder kanske ingenting. Å andra sidan ger det kanske vid handen att det snarare handlar om att ompaketera gamla budskap än om att förnya partiets arbetssätt och politik.
Gynnar Alliansen och väljarna
Om rapportens förslag leder till socialdemokratiska framgångar framöver får forskare och opinionsbildare spekulera i. Det slutliga avgörandet ligger hos väljarna i 2014 års val. Hur som helst är det glädjande att Socialdemokraterna påbörjat ett arbete för att ge Sveriges medborgare relevanta alternativ till nästa val, så att även vi moderater måste fortsätta vår förnyelse. Det gynnar faktiskt både Alliansen, oppositionen och väljarna.
Jonas Ransgård (M)
vice ordförande Göteborgs kommunstyrelse
Anna Wiklund (M)
ordförande Enköpings kommunstyrelse
Kent Persson (M)
ordförande Örebros kommunstyrelse
Alla ingår i Moderaternas arbetsgrupp för ett nytt idéprogram










Följ oss på twitter #gpdebatt

























Gör ditt val och köp här

