Sverige behöver en affärsplan för nya jobb
Nya jobb skapas inte på Arbetsförmedlingen. De uppstår i företag som växer. Det är därför dags att Sverige kraftsamlar för att skapa en nationell strategi för att ta fram fler innovationer. De är nyckeln till en livskraftig tillväxt, skriver bland andra Björn O Nilsson, vd Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien, IVA.
Relaterat
Valdebatten är igång, med sysselsättningen som en av de viktigaste frågorna. Men partierna är förvånande tysta när det handlar om hur vi skapar dessa välavlönade och konkurrenskraftiga framtida jobb. De nya jobben skapas ju inte på Arbetsförmedlingen. De uppstår i företag som växer. Det är därför dags att Sverige får en nationell kraftsamling kring innovationer och tillväxtskapande. En nationell innovationsstrategi, helt enkelt, eller en affärsplan för Sverige.
Hemligheten bakom livskraftig tillväxt heter innovation – förnyelse. Innovation är mycket mer än uppfinningar och ny teknik. Det kan handla om nya varor och tjänster, förbättrade sätt att producera och leverera, effektivare organisationer och banbrytande affärsmodeller. Det kan gälla musik på nätet, platta paket, unik design, smarta logistiklösningar eller nya sätt att bota sjukdomar.
Mycket finns att uträtta. Sverige har förvisso ett starkt näringsliv, en välutbildad befolkning och en bra offentlig förvaltning. Vi hör också till de mest innovativa länderna i världen, men vi lyckas inte omsätta detta i tillräcklig utsträckning till affärsidéer och nya företag. Och tyvärr lever vi i hög grad på gamla företag och gamla investeringar.
Förvånansvärt okunniga
Några siffror:
* Medianstarten för svenska storföretag är år 1916.
* Sverige har världens äldsta företagare.
* De 60 största företagen står för över hälften av industrins förädlingsvärde.
* De 10 största företagen står för hälften av varuexporten.
De gamla företagen är förstås viktiga även i framtiden men vi behöver akut även nya företag som växer, vilket inte sker i dag:
* Det finns cirka 740 000 aktiva företag i Sverige (exklusive jordbruk) – hela 70 procent av dem är mikroföretag, utan några anställda.
* 30 procent av små företag med anställda vill inte växa.
De politiska partierna är förvånansvärt okunniga om uppgifter som dessa (som tagits fram av Företagarna). Visst vill man ha fler jobb och visst vill man att de ska vara trygga. Men partierna lyckas inte skapa en politik som – genom att främja innovationer och underlätta för företag att växa – skapar nya jobb.
Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) vill med projektet Innovation för tillväxt bidra till en nationell kraftsamling. Vi har samlat företrädare för näringslivet, myndigheter, fackliga organisationer och universitet och arbetar nu med att få fram konkreta åtgärdsförslag. Många av dessa kommer att kräva politiska beslut för att genomföras. Det är därför det är så viktigt att partierna skaffar sig en handlingsberedskap, en plattform att agera från efter valet.
De arbetsgrupper som hittills har inrättats inom projektet (fler kan tillkomma) berör följande teman:
* Kompetent kapital i tidiga skeden – eftersom det är svårt för växande småföretag att få tillgång till kapital kopplat till expertis och managementstöd.
* Forskning och utveckling i små och medelstora företag – en grupp som tittar på hur man genom stödmedel och andra åtgärder ska få innovativa tillväxtföretag att starta och driva FoU-verksamhet.
* Expertskatten – som inte bara undersöker hur företagen lättare ska kunna få hit kvalificerad arbetskraft från andra länder utan också på hur Sverige kan satsa på att få storföretag att etablera (eller behålla) sina huvudkontor i vårt land.
* Offentlig innovationsupphandling – hur den offentliga sektorn i sin upphandling kan främja förnyelse genom att ställa krav på innovation och avtala om former för ett dynamiskt samspel mellan beställare och leverantör.
* Effektiv statlig förvaltning – som bland annat undersöker hur man kan minska regelbördan och snabba på myndighetsbesluten, för att hjälpa innovativa företag att växa.
I våra konkurrentländer, uppbackade av EU och OECD, satsar man stort på att skapa och tillämpa nationella innovationsstrategier. Det vanliga är att arbetet har hög politisk prioritet. Även Sverige behöver en nationell innovationsstrategi som visar vägen; en affärsplan Sverige.
Vi riktar en uppmaning till alla partier: Lyft in innovation i valrörelsen. Låt innovation genomsyra alla era förslag. Berätta hur ni vill förnya Sverige som ett innovativt välfärdsland, där kunskapsföretag kan bildas och växa. Däri ligger nyckeln till att ökas sysselsättningen. Och nyckeln till väljarna och deras förtroende.
Björn O Nilsson
professor, vd IVA, medlem i styrgruppen för IVA-projektet Innovation för tillväxt
Göran Arvidsson
docent, vetenskaplig rådgivare Innovation för tillväxt
Thomas Malmer
projektchef IVA, projektledare Innovation för tillväxt
Fotnot: skriften Innovationer, entreprenörskap och tillväxt – en kortfattad översikt av kunskapsläget kan laddas ned från www.iva.se.
























Följ oss på twitter #gpdebatt














