400 miljoner
i sjön – per år
Mitt i den smällkalla vintern med skenande elräkningar för hushållen saltar regeringen notan med subventioner till redan lönsam småskalig vattenkraft. Nya sådana kraftverk kommer dessutom att förstöra ekologin i viktiga vattendrag, skriver Sportfiskarna.
Relaterat
Joakim Ollén, ordförande Sportfiskarna.
Stefan Nyström, generalsekreterare Sportfiskarna.
En rapport från Sportfiskarna visar att elkonsumenterna tvingas betala 400 miljoner kronor per år till ägarna av småskalig vattenkraft. Subventionerna orsakar utarmning av den biologiska mångfalden och ökar trycket på utbyggnad av våra sista orörda vattendrag. Stödet är kostnadsineffektivt, samhällsekonomiskt skadligt och går stick i stäv mot de av riksdagen fastslagna miljömålen.
Elcertifikatsystemet infördes i maj 2003 för att öka produktionen av förnybar el i Sverige. I propositionen slog regeringen fast att stöd endast skall utgå till förnybar elproduktion som ännu inte är kommersiellt självbärande och att överkompensation skall undvikas. Grundtanken är god. Problemet är att den småskaliga vattenkraften inte tillhör denna kategori.
Inga som helst analyser
Detta insåg den förra regeringen. Redan 2005 konstaterade man att exploateringstrycket på de mindre vattendragen var för högt i förhållande till de miljömål för levande sjöar och vattendrag som riksdagen beslutat om. Likaså konstaterades en risk för överkompensation. Följden blev att riksdagen i juni 2006 röstade bort elcertifikaten för småskalig vattenkraft. När alliansregeringen tog över makten hösten 2006 röstade den nya riksdagen för att återinföra subventionerna. Utan några som helst analyser.
Småskalig vattenkraft står för mindre än 1,5 procent av Sveriges elproduktion. Samtidigt fick ägarna till dessa kraftverk via elcertifikatsystemet ta emot nästan 400 Mkr (2007) från elkonsumenterna. Pengar som är bortkastade eftersom dessa verk var lönsamma redan innan subventionerna infördes!
Än värre är att det nu planeras för ett flertal nya småkraftverk baserade på konstgjord lönsamhet genom subventionerna, men som kommer att förstöra ekologin i vattendrag viktiga för fiske, friluftsliv och turism. Det är ett väl känt faktum att den småskaliga vattenkraften är extremt miljöskadlig per levererad kilowattimme. En lax har lika svårt att komma förbi en liten damm som en stor och en ål dör lika effektivt i en liten turbin som i en stor!
Sedan starten 2003 har produktionen av vattenkraft inom systemet ökat med 0,245 Twh (2007). Elkonsumenterna betalade därmed ett snittpris på 2,38 kr/kwh för ny vattenkraft genom elcertifikat. Det är en extremt hög kostnad som ligger skyhögt över rådande marknadspris. Den befintliga småskaliga vattenkraften beräknas mellan åren 2009 och 2012 (då vissa kraftverk faller ur systemet) få totalt cirka 2,3 miljarder kronor i subventioner – utan att någon ny el tillkommer.
Frågan om överkompensation tycks Energimyndigheten och näringsdepartementet ha sopat under mattan. I Danmark har man satt upp ett tak för hur mycket stöd en enskild anläggning kan få. I Sverige saknas såväl regelverk som analys. Resultatet är att 40 vattenkraftsanläggningar i Sverige år 2007 erhöll bidrag i form av elcertifikat där den årliga summan av bidragen översteg det tak Danmark satt upp (cirka 1,9 Mkr per år). Av dessa 40 anläggningar äger Fortum och Vattenfall tillsammans hälften. Fortum får för sina nio anläggningar 58,5 Mkr/år och Vattenfall får för sina 11 anläggningar 44 Mkr/år.
Göder bara energijättarna
Den som tror att elcertifikat syftar till att ge mindre kraftföretag stöd för miljövänliga anläggningar har alltså dubbelt fel. Huvuddelen av beloppen går till de stora energijättarna. Totalt betalade elkonsumenterna år 2007 drygt 250 Mkr i stöd till Fortum (137 Mkr), Vattenfall (86 Mkr) och Eon (28 Mkr). De 3 bolagen gjorde samtidigt en sammanlagd vinst (2007) på 52 miljarder kronor!
Subventionerna till vattenkraft saboterar arbetet med de av riksdagen uppställda miljömålen Levande sjöar och vattendrag och Ett rikt växt- och djurliv, och strider mot EU:s vattendirektiv. Systemet bidrar till att utköp av vatten vid kraftverk (en vanlig åtgärd vid restaurering av vattendrag) blir upp till 40 procent dyrare. Subventionerna gröper alltså ur anslagen för naturvård.
I morgon torsdag presenteras regeringens proposition om höjda mål i elcertifikatsystemet. Att avskaffa subventionerna till småskalig vattenkraft borde vara en självklar åtgärd för varje rationell och ansvarstagande regering. Det hotar inga jobb utan skapar tvärtom förutsättningar för nya arbetstillfällen inom den växande natur- och sportfisketurismen. Det kostar inga pengar för staten, däremot minskar det hushållens höga utgifter för el! Det minskar också konflikterna med EU-direktiv och det bidrar till att uppnå miljömålen. Med andra ord en extremt kostnadseffektiv åtgärd med god måluppfyllelse!
Joakim Ollén
ordförande Sportfiskarna
Stefan Nyström
generalsekreterare Sportfiskarna


































Gör ditt val och köp här
