Medarbetarägda företag mår bättre
Är Geely bra för Volvo eller Spyker för Saab? Svaren går att finna i ägarnas drivkrafter. Dessa avgör om de är bra för en region på sikt. Det är genom att analysera just drivkrafterna som man kan förutspå hur ägarna kommer att agera i framtiden, skriver Ingrid Bexell Hultén, Coompanion Göteborgsregionen.
Relaterat
Fakta
Coompanion Göteborgsregionen ...
... är en ekonomisk förening som ger råd till personer som vill starta eget tillsammans. Genom stöd från Tillväxtverket, Västra Götalandsregionen, Business Region Göteborg, Folksam, HSB, Riksbyggen, OK och Konsumentföreningen Väst är rådgivningen kostnadsfri.
För några år sedan var jag i Mondragon, i Spanien, och lyssnade till en företagsledare som fastslog att syftet med The Mondragon group, Spaniens sjätte största företagsgrupp, var att skapa välfärd.
Vi kan tigga och be Ford och GM om att de ska bry sig om vår region men drivkrafterna för dessa företag är att genera vinst till aktieägarna.
Hänsyn till regionens och företagens anställda finns bara som drivkraft i den mån det gynnar detta vinstintresse och det som förvånar är ilskan över att företagen i en krissituation är mest lojala dessa drivkrafter.
Omstruktureringar innebär möjligheter
Hur smärtsamma ägarskiften och omstruktureringar än är i vår region innebär de möjligheter för den kompetens som frigörs att skapa nya företag med helt andra drivkrafter.
Genom att analysera ägarnas drivkrafter kan man nämligen lätt avgöra vilka framtida avsikter och hänsyn som ägarna kommer att ta. De kooperativa företagen, till exempel de medarbetarägda, har alltid andra primära syften än att genera maximal vinst även de ska gå med vinst för att utvecklas. Men drivkrafterna är andra.
Det medarbetarägda företagets drivkrafter är det som är bra för medarbetarna. Det kan handla om bra arbetsmiljö och bra anställningsvillkor men det handlar också alltid om att värna företaget långsiktigt. Hänsyn till sin omvärld och intresse för lokal utveckling faller sig naturligt i dessa företag. Man är ju inte bara medarbetare utan även medborgare där företaget verkar.
Klarar ekonomiska nedgångar bättre
Runt om i världen visar det sig att just de medarbetarägda företagen klarar ekonomiska nedgångar bättre och samtidigt är ett mer mänskligt och ansvarsfullt företagande.
Den ekonomiska framgången beror dels på att människor blir kreativa när de kan påverka, dels på att företag med dessa drivkrafter är bra på att samarbeta med andra företag med samma drivkrafter. Det kanske främsta exemplet på detta finns i Baskien i Spanien.
Här finns Mondragongruppen bestående av 256 kooperativa företag med sammanlagt nära 93 000 anställda. Större delen är även ägare av företagen. Drivkrafterna för hela denna industri är att skapa välfärd i Mondragon. Receptet är delaktighet i beslut, delaktighet i arbete och delaktighet i avkastning.
Det kostar att bli en medarbetarägare – insatsen i Mondragonföretagen för en medlem ligger på närmare 200 000 kronor. Denna summa betalas dock inte på en gång utan här finns förmånliga lån som betalas av under en längre tid. Banken är förstås kooperativ.
Mondragonkooperativen har också märkt av efterfrågeminskningen, framför allt vad gäller tillverkningsindustrin (bland dessa återfinns Spaniens största vitvaruföretag Fagor och busstillverkaren Irizar) men har relativt klarat sig bättre. Man har inte förlorat marknadsandelar och man har ökat sin omsättning.
Viktigt med attitydförändring
Det känns förstås vemodigt att varumärken som Saab och så småningom Volvo Cars med nya ägare kan komma att försvinna från vår region men det innebär också nya möjligheter för den kompetens som finns i och kring dessa företag att ta kontroll över sin egen utveckling.
Det förutsätter nytänkande och en ny roll för de fackliga organisationerna. Viktigast av allt är att den attitydförändring som påbörjats, som handlar om att se entreprenörskap som en viktig del i samhällets utveckling, fortsätter på alla nivåer, för alla åldrar och i alla organisationer.
Företag som står robusta genom kriser, medarbetare som arbetar med hela sin potential och företag som producerar med omsorg om sin omvärld – vilka andra typer av företag kan en region önska sig?
Ingrid Bexell Hultén
informationsansvarig Cooompanion Göteborgsregionen
























































