Fängelse för brutal knivattack
I mitten av december blev busschauffören Valmir knivhuggen på jobbet. Nu har gärningsmannen dömts till ett och ett halvt års fängelse.
Relaterat
Valmir blev allt annat än glad när GP meddelade tingsrättens beslut strax efter lunch i går.
– Det är ett för milt straff. De måste förstå hur det känns att bli misshandlad. Jag kunde ha dött, säger han.
Tingsrätten konstaterar att versionerna går isär om vad som egentligen hände på bussen mellan Ucklum och Svenshögen går isär. Men rätten slår fast att den nu dömde 22-åringen slagit Valmir minst tre gånger och dessutom utdelat ett hugg med kniv.
Rätten köper dock inte åklagarens krav på att knivskärningen ska betraktas som ett dråpförsök – trots att 22-åringen kort innan uttalat ett dödshot. Varken kraften i hugget eller några andra omständigheter tyder på att 22-åringens avsikt verkligen var att döda, skriver rätten. I stället döms mannen för våld mot tjänsteman och grov misshandel.
22-åringen stod också åtalad för att ha försökt misshandla Valmirs dotter när hon försökte hjälpa sin pappa. I den delen tycker inte rätten att vittnesuppgifterna är tillräckligt starka. Däremot dömdes 22-åringen för ett inbrott och en misshandel han begått vid ett annat tillfälle.
Förutom fängelsedomen ska den dömde mannen betala skadestånd till Valmir på drygt 40 000 kronor. Det kan jämföras med de 130 000 kronor som Valmir och hans advokat yrkat på.
– Det känns fruktansvärt. Bara mina nya glasögon kostade 6 000 kronor, säger Valmir, som numera bara jobbar deltid.
Fotnot: Valmir är ett fingerat namn.
































Gör ditt val och köp här

