Vite för bristande hotellunderhåll
Underhållsbristerna på Marstrands turisthotell måste åtgärdas inom sex veckor. Annars ska ägaren Ernst Rosén AB betala 200 000 kronor i vite.
Relaterat
Turerna kring det förfallna hotellet fortsätter. Nyligen berättade Kungälvs-Posten att en Marstrandsbo varit nära att få en fallande plåt i huvudet. Och förra veckan satte miljö- och byggnadsnämnden i Kungälvs kommun ner foten.
- Det var en enig nämnd som beslutade att förelägga om vite, säger Kjell Svanström (S), vice ordförande i miljö- och byggnadsnämnden.
Hur ser du på de här bristerna?
- Ja, det är ju en säkerhetsrisk för allmänhet som passerar fastigheten och för grannarna. Länsstyrelsen har en gång beslutat att det inte ska rivas utan renoveras och det kan inte bara förfalla under tiden.
Företaget ska sätta igen trasiga fönster, sätta igen krypgrunden och uppföra ett högre staket så att det inte går att ta sig in på området samt redovisa hur balkonger är säkrade och kommer att säkras. Dessutom ska skorstenen besiktigas av sakkunnig personal och läckage i taket förhindras. Gör man inte det inom sex veckor väntar vite på 200 000 kronor.
- Vitet gör ingen skillnad. Åtgärderna är redan igång, det jobbet pågår, säger Jerker Olsson som är konsult i ärendet för Ernst Rosén.
Hinner ni?
- Ja, det känns som att det är väldigt god marginal för de åtgärder som vi gemensamt har kartlagt.
I ett brev till kommunen har Jerker Olsson bland annat skrivit att ett nät kommer sättas upp för att hindra att det faller ner fler husdelar.

































Gör ditt val och köp här

