Köpte bröd – miste sitt hem
Den äldre mannen gick ut för att köpa färskt frukostbröd. Under tiden exploderade hans lägenhet.
Vid tiotiden på lördagsmorgonen larmades SOS om att en explosion ägt rum i en lägenhet på Hällebergsgatan i Ytterby. Flera fönster blåstes ut och lägenheten blev helt utbränd. Räddningstjänsterna från Kungälv och Kode var snabbt på plats och sedan elden släckts genomsöktes lägenheten av rökdykare i två omgångar utan att någon person påträffades.
I lägenheten bodde en ensam äldre man.
– Lyckligtvis verkar han inte ha funnits i lägenheten, sade polisens presstalesman Björ Blixter när rökdykningen hade avslutats.
Något senare dök mannen upp. Han hade gått ur för att köpa färskt bröd.
– Här är hel och välbehållen, men blev givetvis chockad. Hela lägenheten är utbrunnen, säger Carl-Gösta Hermansson, insatsledare vid räddningstjänsten i Kungälv.
Vad som orsakat explosionen och den efterföljande branden är ännu oklart. Enligt uppgifter till polisen kan branden eventuellt ha börjat i köket.
Trots den kraftiga explosionen och branden skadades inga intilliggande lägenheter och inga grannar evakuerades.
– Det är stabila gamla betonghus, konstaterar Carl-Gösta Hermansson.
Platsen är avspärrad för teknisk undersökning och en förundersökning med rubricering allmänfarlig vårdslöshet har inletts.

























