Årets upplagaav Way out West sparkade igång med artister så som Frank Ocean, Pixies, Lorentz, Graveyard och Young Thug under torsdagen. GP bevakar festen i Slottsskogen hela helgen i form av tv-inslag, recensioner, intervjuer och livechatt.
Missa inte när GP tar pulsen på festivalens besökare:
Här kan du se en intervju med Anna Kohlin, DJ, som uppträder i Dungen på fredag:
GP passade också på att prata med programledaren Amira Brown, och Slowgold, som hoppade in blixsnabbt när Bert Ditto tvingades ställa in sin konsert:
DJ och producenten Martin Nowakowski tog också sin tid för att ställa upp på en intervju och prata lite om WOW-festen på lördag som hans skivbolag BROR Records arrangerar samt så tog vi ett snack med klubbarrangören och nöjesprofilen Assia Dahir:
Under festivalen så visades en nyrestaurerad version av Lukas Moodyssons "Fucking Åmål". En av filmens huvudpersoner: Alexandra Dahlström var på plats för en intervju:
Här nedanför kan duäven se alla artisterna som spelar och vilka tider de sätter igång.
LÄS MER:Torsdagens akter du inte vill missa
LÄS MER:Så blir festivalvädret
LÄS MER:Här är veckans hetaste fester
LÄS MER:Tove Styrke gör exklusiv WoW-konsert
LÄS MER: Loj start med The Radio Dept
LÄS MER: Angel Olsen imponerar i tältet
LÄS MER: Varm rivstart på Way out west
Way out West-schema - Torsdag
Flamingo
16:35 - The Shins
19:00 - Migos
21:30 - Frank Ocean
Azalea
15:30 - Slowgold (Beth Ditto har ställt in på grund av sjukdom)
17:50 - Flume
20:15 - Pixies
Linné
14:00 - The Radio Dept
15:50 - Angel Olsen
17:15 - Danny Brown
18:45 - Tove Styrke
20:15 - Young Thug
22:00 - Graveyard
Dungen
14:00 - Benywasta
15:30 - Fabian Bruhn (The Black Madonna ställde in på grund av sjukdom)
17:30 - Courtesy
19:30 - Arkajo
21:00 - Kornél Kovács
Höjden
14:30 - Säkert! (live)
16:30 - Factfulness med Anna och Ola Rosling (talks)
17:30 - Det trygga Sverige (talks)
18:30 - Fucking Åmål (film)
20:10 - Fucking Queer: Från då till nu (talks)
21:00 - Bruk Out! (film)
Stay out West-schema - Torsdag
Rondo
23:30 - Jireel
00:30 - Sammy & Johnny
01:30 Stefflon Don
Folkteatern
23:00 - Sunflower Bean
00:15 - El Perro Del Mar
01:30 - Avantgardet
Panama (Bananpiren)
23:00 - Marie Davidson
00:30 - Jarami
01:45 - Young M.A
Honduras (Bananpiren)
23:30 - Actress
00:45 - Alma
02:00 - Her
Magasin 105 (Bananpiren)
00:00 - Anne-Marie
01:45 - Lorenz
Pustervik - Stora scenen
23:00 - Anna of the North
01:00 - Tash Sultana
Pustervik - Lilla scenen
00: Let's Eat Grandma