Lasagne med vita bönor och aubergine
4-5 port
ca 30 minuter + 30 minuter i ugn
Krämiga vita bönor gör sig jättebra i en vegetarisk lasagne. Det här är en sådan där rätt som blir ännu godare dagen efter.
Relaterat
Artikelserie
- Recept
- Bönor och linser – smart mat 2010-03-20
- Bön- och rotfruktsbiffar med smak av Västerbottensost 2010-03-20
- Linssoppa med mycket limesmak 2010-03-20
- Ugnsbakade grönsaker med marinerade små linser 2010-03-20
1 aubergine
2 msk olivolja
salt
1 gul lök
2 stora vitlöksklyftor
olivolja att steka i
1 röd paprika
500 g krossade tomater
1 tsk salt
1 tsk socker
2 tsk torkad basilika
2 dl crème fraiche
1 burk cannellinibönor eller 4 dl hemkokta små vita bönor
1 pkt färsk lasagne
ca 500 g keso naturell
1 dl riven ost
Skär auberginen i 3-4 mm tjocka skivor och lägg dem i en smord långpanna. Ringla över 2 msk olivolja. Ugnsbaka aubergineskivorna i 225 grader i ca 15 minuter, vänd på dem efter halva tiden. Salta. Hacka löken och vitlöken. Fräs löken i lite olivolja i en kastrull. Skär paprikan i bitar och tillsätt den till löken. Rör ner aubergine, krossade tomater, salt, socker, basilika och crème fraiche. Låt tomatsåsen koka i 10-15 minuter. Skölj bönorna väl och tillsätt dem till tomatsåsen. Smaka av, eventuellt behövs det mer salt.
Klipp den färska lasagnen i 7 cm breda bitar (färsk lasagne säljs i en lång remsa). Varva tomatsås, lasagneplattor och keso i en ganska stor smord ugnsfast form. Börja och sluta med tomatsås. Strö på riven ost. Stek lasagnen i 225 grader i ca 30 minuter.


































