Restaurang Kungstorget
RESTAURANG KUNGSTORGET
Kungstorget 7
Relaterat
PROFIL: HUSMANSBISTRO
Före detta Barsidan som under året har bytt namn. Det är en profilerad lokal som de flesta göteborgare har en relation till. Antingen har man passerat den lyxiga uteserveringen på somrarna, ätit i de olika köken som huserat där, eller så har man festat där på 90-talet. Nu ingår restaurangen i den allmänna bistrotrenden, med en touch av husman.
MILJÖ: Påkostat
Rött, guld, stora dyra lampor, mjuka stoppade möbler i glänsande sammet. Restaurang Kungsgatan signalerar inte husmanskost utan fransk mat på hög nivå, eller kreativt cross-kitchen. Men trots det påkostade yttre är det en välkomnande miljö. Par kryper ihop i de sköna sofforna och man blir lätt sittande med ett glas vin.
MAT: Grädde
Vi testar en potatis- och rotfruktssoppa till förrätt, samt en saffranskryddad fisk- och skaldjursgryta och en Caesarsallad till huvudrätt.
Genomgående är det grova bröd som kommer in både före maten och i form av krutonger både i soppan och som sig bör i salladen. Ett felval från vår sida, som leder till en känsla av att äta samma rätt två gånger. Soppan är krämig, rik och gräddig, med en rejäl sälta som understryks av salta krutonger, men utan något att lägga på minnet eller som kittlar smaklökarna.
Salladen är dränkt i dressing och kycklingen kommer in i salladssmå kalla bitar, där vi hade föredragit en ljummen grillad filébit. Osten är riven där vi föredrar tunt skivad. Inget i salladen, varken smak eller upplägg, motiverar det höga priset, vilket gäller samtliga rätter.
Fiskgrytan är kvällens relativa höjdpunkt, en god och tydlig saffranssmak, rejält med fisk och en fin uppläggning. Men fisken är lite fantasilöst utvald, hälften lax och hälften vit fisk av torsktyp, något torr och såsen återigen väl gräddig och stabbig.
PRIS: Fett dyrt
200 kronor för en fiskgryta av modell 1A är inte okej. Inte heller en trist Caesarsallad för 155 kronor. Att få in mat i lunchstandard för mer än 100 procent av ett normalt lunchpris skapar ingen känsla av att vilja återkomma, hur mysig inredningen än är. Tyvärr. Vi föredrar en skabbig lokal och mat som ger dåndimpen.
SERVICE: Helt ok
Inget att klaga på, vänligt, korrekt personal som heller inte försöker få ytterligare kontakt med kunderna. Inget redogörande av innehållet på tallriken före maten, vilket känns helt okej.
DET LILLA EXTRA: Paddan
Menyn får vi in i form av varsin IPad. Kanske dit pengarna gick, snarare än till maten, tänker vi lite elakt. Men det är ändå tillräckligt nytt för att man ska blir som ett barn med en ny leksak. En stund. Glädjen går över ganska fort.































































