Ikea går över till egna matmärken
Relaterat
Ikea går över till att bara sälja mat på sina varuhus som företaget själv har recepten till, skriver Fri Köpenskap. I stället för att använda svenska företag kommer Ikea att beställa från en global leverantörsdatabas.
I dag har möbeljätten 80 egna artiklar, i början av 2012 ska sortimentet ha vuxit till 180.
Därmed stängs en viktig exportkanal för klassiska svenska varumärken som Cloetta, Abba och Göteborgskex.
– Försäljningen till Ikea betyder mycket för de här företagen, säger Thomas Svaton, vd på Svensk Dagligvaruhandel, till tidningen.
Göteborgs kex, den enda leverantören som uttalar sig i Fri Köpenskap, kommer att fortsätta leverera bokstavskex till Ikea, men inget annat.
– Vi tycker att det är tråkigt. Vi vet vad svenska klassiker som Ballerina och Singoalla betyder för utlandssvenskar, säger informationschefen Nicklas Sjöqvist till tidningen.
































