Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det.

⇒ Om cookies och personuppgifter
Bild - 4

Legendarernas gitarrer auktioneras ut

Nöjesartiklar 300 unika gitarrer som bland annat har använts av Eric Clapton, Eddie Van Halen och Elvis Presley kommer att auktioneras ut i New York senare i februari.

På auktionen kommer det även kunna bjudas på akustiska gitarrer från så sent som 1800-talet. Det rapporterar nyhetsbyrån AP.

Bland höjdpunkterna på auktionen finns bland annat en sjusträngad Gibson Super 400 CES som tillverkades för studiogitarristen Tony Mottola som förväntas kunna gå för så mycket som 100 000 amerikanska dollar(drygt 800 000 svenska kronor). Mottola är bland annat känd för att ha samarbetat med Frank Sintra, enligt AP.

Det kommer också gå att buda på en gul och svart Charvel, specialgjord för Eddie Van Halen på 80-talet.

Sammanlagt fyra gitarrer har kopplingar till Eric Clapton, varav två är signerade. Bland andra eftertraktade föremål på auktionen återfinns Jimi Hendrix gitarrband som han använde under Woodstock och en gitarr signerad av Elvis Presley.

Bild - 3
Bild - 1
Bild - 2
Mest läst