Mastodontprojektet Bibeln på väg att ta form
Uppför trappor, nedför trappor och plötsligt stiger Guds änglar ut ur en Saab och talar till Abraham på parkeringen utanför fönstret. När Göteborgs stadsteater bjuder in till förhandstitt av föreställningen om Bibeln utnyttjar regissören Stefan Metz hela teaterhuset.
Relaterat
Fakta
Bibeln
Vad: En drygt fyra timmar lång föreställning baserad på Nya och Gamla testamentet på Göteborgs stadsteater.
Hur: I regi av Stefan Metz och med manus av Niklas Rådström.
När: Premiär 23 februari 2012.
Medverkande: Mina Azarian, Per-Anders Ericson, Carl-Magnus Dellow, Lamine Dieng, Johan Gry, Henric Holmberg, Carina M Johansson, Miran Kamala, Michalis Koutsogiannakis, Mattias Nordkvist och Nina Zanjani med flera.
Ensemblen möttes för en gemensam första genomläsning av Niklas Rådströms manus så sent som för en vecka sedan. Ändå tvekar de inte att bjuda in publiken till en rundtur genom personalutrymmen, verkstad och trapphus. En man med en bärbar trumma visar var vi ska gå och sätter stämningen. Längs med vägen spelas utvalda scener ur pjäsen upp.
– Det här är ett spännande sätt att göra det på. Vi håller just nu på och letar efter karaktärerna och deras platser. Det är lite tidigt i arbetsprocessen men ändå intressant för oss att visa upp vad vi gör och att kunna involvera publiken. Det är ju för dem vi gör det här, säger regissören Stefan Metz, senast aktuell med Peer Gynt på Stadsteatern.
Från en loftgång med glasvägg följer vi Abraham, gestaltad av Lamine Dieng som klädd i röd munkjacka långsamt glider över parkeringen i den göteborgska snålblåsten, skjutandes en kundvagn framför sig. ”Varför jag?” utbrister han i förtvivlan till Guds änglar, spelade av Michalis Koutsogiannakis och Emelie Strandberg, som kliver ur en bil och förklarar för honom att han är utvald.
I en loge möter vi Abrahams hustru Sara, spelad av Carina M Johansson, och Nina Zanjanis rollfigur ”Kvinnan” som kommer inspringande med andan i halsen.
– Eftersom det har varit ett så stort intresse för föreställningen är det roligt att kunna spela upp de här scenerna redan nu. Att bjuda in publiken är ett nytt och roligt sätt för oss att arbeta.
Idén om att ta sig an mastodontprojektet att sätta upp Bibeln, såväl Gamla som Nya testamentet, kom från Stefan Metz själv.
Nu står han i dekorverkstaden där rundturen avslutas. Doften av sågspån ligger tät och Petter Kevin och Carl-Magnus Dellow har nyss gestaltat en scen där Petter Kevins ”Ynglingen” har försökt övertyga översteprästen om att Jesus har gett honom synen tillbaka. Besökarna får tränga ihop sig en halvtrappa upp framför ett järnräcke.
Stefan Metz har svårt att säga något om huruvida de stycken som de har spelat upp är representativa för uppsättningen som har premiär i februari nästa år.
– Pjäsen har 45 scener. Vi har en lång väg kvar att gå.























