Slutspurt på Backa teater
Mänskliga berättelser under och bakom samhällets maffiaromantik behandlas i Backa teaters nya pjäs.
Relaterat
Fakta
Fakta: Gangs of Gothenburg
Gangs of Gothenburg är gjord av Mattias Andersson, Nabila Abdul Fattah, America Vera-Zavala, Ruben Östlund och Ulla Kassius.
Regi: Mattias Andersson
I rollerna: Bahado Foladi, Anna Harling, Josefin Neldén, Bhar Pars, David Fukamachi Regnfors, Kjell Wilhelmsen samt elever från Angeredsgymnasiet.
Spelas på Backa teater från 26 september till årets slut.
Ca 1 timme och 50 minuter.
Artikelserie
- Artikelserie Gangs of Gothenburg
- Publiksuccé ställer in 2009-10-01
- Gangs of Gothenburg får ris och ros 2009-09-29
- Gangs of Gothenburg | Backa teater 2009-09-26
- Mingel inför premiären 2009-09-26
Läget är pressat när GP kommer på besök. Repetitionerna pågår för fullt på Backateatern och det är bara några få dagar kvar till premiären. Efter ett repeterat avsnitt samlar Mattias Andersson sin ensemble och säger: "Det kändes jättebra. Det är lite grejer..." och därefter vidtar en ingående diskussion om många små detaljer som ska justeras.
- Det är vansinnigt. Det är superpressat och stressat just nu, säger han en stund senare när han skickat iväg skådespelarna på en lunchrast klippt så kort att de yngre i ensemblen milt protesterar.
I det intensiva berättarflödet avlöser flera röster varandra, vävs samman för att ögonblicket efter klippas tvärt. Klassisk musik kontrasteras mot smattrande automatvapen från tv-spelet Grand theft auto på tv-skärmar. Någon traditionell handling är det inte fråga om.
- Det här är en typ av föreställning som blir färdig först på premiären. Att få allt att stämma i det rytmiska kollaget är väldigt viktigt. Det är nästan som musik, säger han.
Efter att under sin inledande tid som konstnärlig ledare på teatern främst ha fokuserat på klassiker återvänder han nu till ett samtida dokumentärt material.
- Jag kände att jag ville gör nåt som var Nu! Nu! förankrat i Göteborg och i den publik som vi vänder oss till, säger han.
Resultatet är Gangs of Gothenburg som i viss mån utvecklar tematiken från succépjäsen Brott och straff. Någon litterär förlaga finns inte, istället bygger pjäsen på intervjuer som America Vera-Zavala och Nabila Abdul Fattah gjort med personer med olika slags anknytning och erfarenhet från gängkriminalitet.
- Vi har djupintervjuat flera personer i många, många timmar. Flera av dem är i efterhand lite chockade över hur mycket de har berättat, berättar America Vera-Zavala.
Orden i pjäsen är alltså riktiga röster, även om de blandats samman så att ingen karaktär helt motsvaras i verkligheten.
- De inblandade har fått läsa manuset och tyckt att det varit bra. De ska komma och titta senare i höst och det ser jag fram emot, säger hon.
De senaste veckorna har bilbränder och upplopp i Backa och andra förorter fått stor plats i media. En del av detta har man kunnat ta in i pjäsen, men det är stor skillnad mellan kriminella gäng och upplopp och kravaller betonar America.
Centralt i manusarbetet har det egna begreppet "gängkåthet" varit. America förklarar det som samhället och media attraktion till gängmyten.
- Verkligheten är sällan så häftig som den beskrivs. Göteborg är inte Chicago. Men bilder och förväntningar påverkar också hur man agerar i gängen. När gängledare ställer upp i intervjuer ibland ser de till att leverera precis vad folket vill ha. Många får en bild av en cool värld som inte finns.
Lyckas ni klä av den myten i pjäsen?
- Jag har väldigt svårt att tro att vi inte skulle göra det.
















