Neneh Cherry & The Thing | The Cherry Thing Sjunger bättre än någonsin.
Punkjazzrock
Neneh Cherry & The Thing | The Cherry Thing
(Smalltown Supersound/Border)
Neneh Cherry sjunger bättre än någonsin på nya albumet.
Relaterat
Artikelserie
- Skivor 7/6
- Neil Young | Americana 2012-06-05
- Beach Boys | That's why God made the radio 2012-06-05
- Dntel | Aimlessness 2012-06-05
- Jagwa Music | Bongo hotheads 2012-06-05
- Patti Smith | Banga 2012-06-05
- Ryat | Totem 2012-06-05
- Liars | Wixiw 2012-06-05
- Joakim Åhlund och Jockum Nordström | Paddan och Hunden 2012-06-05
FLER SKIVRECENSIONER
- 22/05
- Van Dyke Parks | Song cycled (Skivor 4 fyrar)
- 22/05
- She & Him | Volume 3 (Skivor 3 fyrar)
- 22/05
- Ixtahuele | Pagan rites (Skivor 3 fyrar)
- 22/05
- Dan Viktor | Dan Viktor & Vägen hem (Skivor 3 fyrar)
- 22/05
- Ale Möller & Bohuslän Big Band | Pegasus (Skivor 3 fyrar)
- 22/05
- The National | Trouble will find me (Skivor 4 fyrar)
- 22/05
- Fernandoz | Home sweet home (Skivor 4 fyrar)
- 22/05
- Antonín Dvorák | Symhony no.9 (Skivor 4 fyrar)
- 22/05
- Dark Tranquillity | Construct (Skivor 4 fyrar)
- 22/05
- Joshua Redman | Walking shadows (Skivor 4 fyrar)
- 22/05
- Daft Punk | Random access memories (Skivor 5 fyrar)
- 16/05
- Cue | Back to see this place (Skivor 2 fyrar)
- 16/05
- Primal Scream | More light (Skivor 2 fyrar)
- 16/05
- Vampire Weekend | Modern vampires of the city (Skivor 3 fyrar)
- 16/05
- The Generals | Blood for blood (Skivor 3 fyrar)
- 16/05
- Antonín Dvorák | Stabat Mater (Skivor 3 fyrar)
- 16/05
- Sofia Jannok | Áhpi – wide as oceans (Skivor 3 fyrar)
- 16/05
- Paavo | The third song of the peacock & Live in Rättvik (Skivor 4 fyrar)
- 16/05
- Jenny Saléns | Mot nya mål (Skivor 4 fyrar)
- 16/05
- The Dillinger Escape Plan | One of us is the killer (Skivor 4 fyrar)
- 16/05
- Kylesa | Ultraviolet (Skivor 4 fyrar)
- 16/05
- Chicago | The Nashville sessions (Skivor 4 fyrar)
- 16/05
- Kobo Town | Jumbie in the jukebox (Skivor 4 fyrar)
- 16/05
- Deerhunter | Monomania (Skivor 4 fyrar)
- 15/05
- Agnetha Fältskog | A (Skivor 3 fyrar)
För de allra flesta är Neneh Cherry i första hand 1988 års hiphoppiga genombrott Buffalo Stance, Manchild kanske och så världshitten 7 Seconds från 1996, i duett med Youssou N'Dour. Men det är verkligen bara att skrapa på ytan av en lika innehållsrik som yvigt spretande karriär.
En karriär som tar en halv förmiddag att kartlägga och fortfarande känns påtagligt oförlöst. Från starten i kultiga brittiska postpunkbanden The Slits och Rip Rig & Panic, de tidiga soloframgångarna, det nära samarbetet med Massive Attack (hon var något av deras mecenat), den nämnda listettan med världsartisten N'Dour, alla gästspel hos akter som Gorillaz, Tricky, Groove Armada, Pulp och på senare år, nu med Stockholm som bas efter många år utomlands, hos Christian Falk, Kleerup, Teddybears, Petter …
Den senare halvan av 00-talet fokuserade hon på bandet CirKus, som aldrig riktigt lyfte. Även detta, ett samarbete med norsk-svenska powerjazztrion The Thing, är sannolikt ännu ett sidospår, men det kanske mest inspirerade hittills.
The Thing frontas av den extremt uttrycksfulle saxofonisten Mats Gustafsson, vars fysiska och fria spel blivit en perfekt motpart till Neneh Cherrys r'n'b-bottnade men samtidigt punkiga sång.
Över loppet av åtta spår ger de sig ut på en muskulös och mustig resa fångad under fyra intensiva dagar i en liten Londonstudio. Ett par egna låtar men mest tolkningar av andra artister i ett talande urval. Vi får en lågmäld och skört klingande version av Dream baby dream av protosyntpunkarna Suicide. En intensivt nervig tagning av hiphopparen MF Dooms låt Accordion. Martina Topley-Birds Too tough to die blir en hyllning till Nenehs rötter i Bristol.
Senare kommer The Stooges Dirt i blytung riffbaserad jazzskepnad som rinner ut i total frihet. Och på tal om frijazz avslutas skivan med en (dock högst städad) låt av Ornette Coleman. Innan dess har de även gjort en oerhört innerlig Golden heart av Don Cherry, Colemans kollega och förstås Neneh Cherrys färgstarke styvpappa.
Det är urstarkt, rått och ärligt. Neneh Cherry, nu 48 år, sjunger bättre än kanske någonsin. Och fripunkjazzande The Thing, med Paal Nilssen-Love på trummor och Ingebrigt Håker Flaten på bas, fungerar förvånansvärt bra i det för dom ovanligt inrutade formatet.
Neneh säger själv i en intervju att hon känner sig som pånyttfödd, "nykläckt ur ett underligt ägg", och att samarbetet med The Thing är som att, inte gå tillbaka till, utan framåt genom rötterna.
Ja, cirklar sluts, spiraler strävar vidare. Neneh Cherry är tillbaka där allt började, med siktet inställt rakt framåt.
FAMILJERÖTTERNA
Ahmadu Jah
Neneh Cherrys biologiska pappa är född i Sierra Leone men sedan slutet av sextiotalet en pådrivande inspirationskälla för afrikansk musik i Sverige. Den vitale 75-åringen fick nyligen årets hederspris på den svenska Folk- och Världsmusikgalan. Är även far till Titiyo.
Moki Cherry
Neneh Cherrys mamma föddes som Monika Karlsson men blev på slutet av sextiotalet inte bara fru Cherry utan utvecklades också till en av våra främsta bildkonstnärer. Fick förutom dottern Neneh med Ahmadu Jah även sonen Eagle-Eye med Don Cherry. Dog 2009.
Don Cherry
Jazztrumpetare med världsrenommé som spelat med storheter som Albert Ayler, John Coltrane och Ornette Coleman. Bodde långa perioder i Sverige och bidrog med att föra in element av världsmusik i den fria jazzen. Dog 1995 i Neneh Cherrys dåvarande hem i Spanien.

































