Kvinnor i minoritet på P3 Guld
Bara var tredje artist som nominerats till P3 guld är kvinna. Förra året avskaffades könsspecifika priskategorier, men ojämlikheten består. I år noteras nytt bottenrekord.
Relaterat
Det finns gott om kvinnor bland de senare årens mest uppmärksammade svenska artister. De senaste fyra åren har 40 procent av de mest spelade svenska låtarna i P3 framförts av kvinnliga artister. Den siffran motsvaras inte av andelen kvinnor som nomineras till P3:s stora musikpris. Sedan P3 Guld började delas ut 2003 har i genomsnitt 30 procent av de nominerade varit kvinnor. I år är siffran bara 20 procent.
Det är bottenrekord för P3 Guld.
- Vi har inte satt några procenttal, men vi har en uttalad policy att hälften av de som spelas på radion ska vara kvinnor. Samtidigt måste vi leva i verkligenheten. Vi måste återspegla den musik som faktiskt släpps under året, säger Pia Kalischer, chef för populärmusik på P3.
Hon menar att det är "väldigt tråkigt" att andelen kvinnor som nominerats till P3 Gulds priser är så låg, men säger ändå att P3 använder priset för att främja jämställdheten i etern.
- Vi avskaffade till exempel kategorierna årets kvinnliga artist och årets manliga artist för att vi ville visa att det inte borde vara någon skillnad. Sedan är det inte säkert att det har varit bra för tjejerna. Förra året var det en kille som vann och vi får se hur det blir i år.
När det gäller frågan om varför andelen kvinnor som nominerats till P3 Guld inte motsvarar deras popularitet i radion hänvisar Pia Kalischer till att de flesta av de största svenska artisterna är män.
- Jag säger absolut inte att tjejer skriver sämre musik än killar, men när två så stora band som Kent och Lars Winnerbäck släpper skivor på samma år är det svårt för P3 Gulds nomineringsjury att bortse från det. Förra året lyfte vi till exempel fram El Perro del Mar (Sarah Assbring) som fick årets pop, säger hon.
I de stadgar som styr nomineringsjuryn arbete står ingenting om könsfördelning, men Pia Kalischer menar målsättningen ändå är att uppnå jämställdhet.
- Det tankesättet finns alltid med, "it goes without saying". Vi försöker se till att P3 Guld har en juste fördelning och att de artister som nomineras är relevanta.


































Kommentarer (0)