Maria Nygren | 100 meter lycka
Roman
Maria Nygren
100 meter lycka
BonnierCarlsen
Maria Nygren debuterar med en känsligt skriven berättelse om en sjuk tonåring. Stina Nylén har läst den.
Relaterat
Artikelserie
- Recenserade böcker v20
- Scandalous! The mediated construction of political scandals in four nordic countries | Redaktörer: Sigurd Allern och Ester Pollack 2012-05-18
- Mats Bäcker | Raw power 2012-05-18
- Jakob Ejersbo | Liberty 2012-05-16
- Anneli Furmark | Jordens medelpunkt 2012-05-16
- Martin Olczak & Anna Sandler | Jakten på Jack: Trolldom i Gamla Stan (del 1) Vålnader på Vasaskeppet (del 2) Varulvar i Storkyrkan (del 3) Häxor i tunnelbanan (del 4) 2012-05-14
- Marie Peterson | Harriet 2012-05-14
- CHARLES BUKOWSKI | Dagarna rusar iväg som vilda hästar över bergen 2012-05-14
- Magnus Hedman med Gunnar von Sydow | När ljuset släcks 2012-05-14
- Monica Ali | Den okända historien 2012-05-16
FLER BOKRECENSIONER
- 22/05
- Sigrid Kahle | Att vilja sitt öde – trots allt (Böcker)
- 20/05
- JONNA BJÖRNSTJERNA | Djupsjöns hemlighet (Böcker)
- 20/05
- Elin Bengtsson | Mellan vinter och himmel (Böcker)
- 20/05
- Torbjörn Flygt | Var man (Böcker)
- 07/05
- Katarina Sandberg | Vi är inte sådana som i slutet får varandra (Böcker)
- 06/05
- Thomas Halling | Elsa 12. Och han som heter Eddie/ Eddie 12. Och hon som heter Elsa (Böcker)
- 06/05
- Åke Smedberg | Borges i Sundsvall (Böcker)
- 06/05
- Jenny Åkervall | Jag tjänar inte (Böcker)
- 02/05
- Johannes Heldén | Ljus (Böcker)
- 02/05
- Roy Jacobsen | Ånger (Böcker)
- 02/05
- Annika Persson | Jag vill ju vara fri – en bok om Lena Nyman (Böcker)
- 30/04
- Leonora Miano | Sorgsna själar (Böcker)
- 29/04
- Janina Kastevik | Slottet av is (Böcker)
- 29/04
- Stian Hole | Den gamle mannen och valen (Böcker)
- 29/04
- Iris Johansson | Ett annorlunda liv (Böcker)
Ninna är 17 år och ligger till sängs i ett mörklagt rum. Hon tål inte solljus, för det kan få hennes kropp att angripa sig själv ännu värre än den redan gör. Diagnosen är SLE, en kronisk autoimmun reumatisk sjukdom. I fem år har den ätit sig in i och ätit sönder Ninnas kropp och hela tillvaro.
Och jag önskar så att efterordet i Maria Nygrens debutroman 100 meter lycka hade varit ett förord. Det finns två skäl till det. Det ena är att den grymma, känsligt skrivna berättelsen borde fått klinga av i ensamhet och inte brutalt följts av en lite käckt och personligt hållen berättelse om berättelsen.
Det andra är att efterordets förklaringar om hur Nygren förbehållit sig rätten att dramatisera och ändra när det gäller skildringen av SLE hade behövts före läsningen. För det skaver och stör: vårdas man så här? Är sjukdomen verkligen så farlig? Får Ninna egentligen någon behandling och hur ser den då ut?
Boken är filmisk, med korta glimtar från olika familjemedlemmars perspektiv, och den är också skriven som filmmanus från början. En symbolmättad del utgörs av Ninnas extrema fantasier om sig själv som sprinter i världsklass, fantasier som föräldrarna har svårt att uthärda.
Mycket mer berörande än den sorgliga och förutsägbara förälskelsen i den nya unga killen från hemtjänsten är relationen mellan Ninna och den ett år yngre systern Sussi. Lojaliteten vacklar, men hela tiden, fram till det något överdramatiserade slutet, är det kärleken mellan systrarna som bär upp berättelsen, hur skadad och svårgripbar denna kärlek än har blivit.
Debutant. Maria Nygren skildrar en brutal autoimmun sjukdom. Men något skaver och stör.





















