Litteraturpriset
till Herta Müller
Svenska Akademiens ständige sekreterare Peter Englund avslöjade på torsdagen att årets litteraturpris går till den tyskrumänska författaren Herta Müller.
Relaterat
Fakta
Herta Müller på svenska
Flackland (1985)
Människan är en stor fasan på jorden (1987)
Barfota februari (1989)
Resande på ett ben (1991)
Redan då var räven jägare (1994)
Hjärtdjur (1996)
Kungen bugar och dödar (2005)
Idag hade jag helst inte velat träffa mig själv (2007)
Artikelserie
- Nobelpristagaren Herta Müller
- Herta Müller | Andningsgunga 2009-12-10
- Nobelpristagare utan hem 2009-12-08
- Näsduk i fokus i Müllers föreläsning 2009-12-07
- Herta Müller behärskad Nobelpristagare 2009-12-05
- "Jag kan inte tro det" 2009-10-08
- Kungen och bondbyn 2009-10-08
- Gabriel Byström: "Ett pris till det fria ordet" 2009-10-08
- Glada miner på biblioteket 2009-10-08
- HERTA MÜLLER | Idag hade jag helst inte velat träffa mig själv 2007-04-02
- Herta Müller | Kungen bugar och dödar 2005-04-21
- Samtal från 2005: Exilen ur exilen 2009-10-08
- 2000-talets pristagare 2009-10-06
- Raketeffekt för förläggare 2009-10-06
Herta Müller var förhandstippad i spekulationerna inför tillkännagivandet. Den 56-åriga författaren växte upp i Rumänien och tillhörde den tyskspråkiga minoriteten. Hon debuterade 1982 med novellsamlingen Flackland (Niederungen) som censurerades men två år senare gavs ut i Tyskland. Sedan hon fått arbetsförbud i Rumänien flydde hon 1987 undan Ceauşescus diktatur till Tyskland och är nu bosatt i Berlin.
Hennes senaste bok, Atemschaukel, handlar om Oskar Pastior, en rumänsk poet som blev deporterad till ett Gulagläger 1945.
På svenska finns flera böcker översatta. Den senaste Idag hade jag helst inte velat träffa mig själv gavs ut 2007.
Hennes stil beskrivs som dystert poetisk och hon återvänder ofta till hemlandet. Liksom debuten berör nästföljande boken Barfota februari (Barfüssiger Februar, 1987) livet i de tyskspråkiga delarna av Rumänien.
Även de nio berättelserna i Kungen bugar och dödar (Der König verneigt sich und tötet, 2003), innehåller minnesbilder från uppväxten.
Andra titlar av Herta Müller är Resande på ett ben (Reisende auf einem Bein,1989) och Hjärtdjur (Herztier, 1994), ett slags prosadikt om terror och ofrihet i Rumänen.
Akademiens motivering till valet av Herta Müller lyder: "som med poesins förtätning och prosans saklighet tecknar hemlöshetens landskap".
"Jag tror det inte, jag kan inte tro det, jag förtjänar det inte", säger hon enligt SVT i en första kommentar.
Alla stora tyska medier hade genast litteraturpriset som toppnyhet på sina hemsidor, noterar TT. Exempelvis skriver Bild.de ”Efter Mann, Böll och Grass, dags för Herta Müller” medan Der Spiegel utropar ”Sensation i Stockholm” på sin hemsida.
Nyheten slogs också upp stort på flera större nyhetssajter som New York Times, BBC, Guardian, Le Monde och Noubel Observateur.
Torsdagen var årets mest uppmärksammade stund för Peter Englund, Svenska Akademiens nytillträdde ständige sekreterare. Klockan 13 klev han ut genom den magiska dörren på Börssalen i Stockholm där presskonferensen traditionsenligt hålls och avslöjade Akademiens val.
Peter Englund tillträdde som ständig sekreterare i somras och detta var hans första offentliggörande av en pristagare. Han berättade efteråt för TT att det kändes extremt läskigt.
På frågan varför just Herta Müller får priset svarar han kort och gott "därför att hon är så bra".
– Hon har en väldigt speciell röst och behandlar orden med en väldig precision. Det är en stor ordkonstnär. Hon skriver korta meningar, iakttagande, mycket bilder. Å andra sidan har hon verkligen något att berätta, säger han till TT.
Han tillägger att Herta Müller tappade både andan och orden när han meddelade att hon är årets pristagare.
För Herta Müller väntar nu att fila på Nobeltalet inför högtidligheterna den 10 december. Då överlämnar kungen Nobelpriset på tio miljoner kronor samt en plakett i Stockholms konserthus.
Genom åren har flera pristagare uteblivit från ceremonin, som Elfriede Jelinek, Harold Pinter och Doris Lessing. Men enligt Akademiens ständige sekreterare har Herta Müller planerat att resa till Stockholm.
- En av de sista sakerna hon sade var att när vi ses i december ska hon ha återfått sitt språk. Så tagen var hon, säger Peter Englund till TT.














