Sara Tuss Efrik | Mumieland
Roman
Sara Tuss Efrik | Mumieland
Rosenlarv
Mumieland är ett öppet fönster i ett kvavt litterärt rum, skriver Elin Grelsson Almestad om Sara Tuss Efriks debutroman.
Relaterat
FLER BOKRECENSIONER
- 17/06
- Håkan Sandell | Ode till demiurgen (Böcker)
- 17/06
- Joyce Carol Oates | Två eller tre saker jag glömde berätta för dig (Böcker)
- 17/06
- Kaj Schueler | Torgny om Lindgren. I Samtal med Kaj Schueler (Böcker)
- 16/06
- Bryan Evans och Ingo Schmidt (red) | Social Democracy after the Cold War (Böcker)
- 15/06
- Jo Nesbø | Polis (Böcker)
- 11/06
- Kristina Ohlsson | Davidsstjärnor (Böcker)
- 11/06
- Marit Stigsdotter och Bertil Hertzberg | Björk – trädet, människan och naturen (Böcker)
- 08/06
- Nils Thorsen | Geniet – Lars von Triers liv, film och fobier (Böcker)
- 06/06
- Paul Muldoon | En hare på Aldergrove (Böcker)
- 05/06
- Wislawa Szymborska | Nog nu (Böcker)
- 03/06
- Anna Williams | Från verklighetens stränder. Agnes von Krusenstjernas liv och diktning. (Böcker)
- 03/06
- Rasmus Waern och Gert Wingårdh | Vad är arkitektur och 100 andra jätteviktiga frågor (Böcker)
- 03/06
- Nathan Englander | Vad vi pratar om när vi pratar om Anne Frank (Böcker)
- 03/06
- Gunnar Harding | Mitt poetiska liv (Böcker)
- 31/05
- Wolfgang Ruge | Gelobtes Land (Böcker)
Det senaste decenniets litterära skildringar av kvinnokroppen har utgjort en slags befrielse. Om 90-talets prosa med ojämnt resultat gestaltade självsvält, destruktivitet och förnekelse inför kroppen har det under 2000-talet snarare handlat om en utforskande gestaltning inför kroppslighet och kvinnlighet. Bland de mer lyckade upptäcktsresorna märks Charlotte Roches uppmärksammade Våtmarker och i svenska sammanhang Sara Stridsbergs Darling River. Till de romaner som kombinerar motståndshandling och en omistlig prosa kan nu Mumieland läggas till i listan.
Sara Tuss Efriks debutroman är en sällsam historia, pendlande mellan lyrik och prosa med stundtals dramaturgiska anslag. Flickjaget är en upprorisk och bångstyrig antihjälte som tar kontroll över såväl sin kropp som andras. Här ryms också en mor- och dotterberättelse som går utöver de gängse skildringarna i sin komplexitet och i sitt språk.
Det bör sägas att det inte är en enkel historia. Mumieland bjuder på motstånd i både form och utförande och stundtals kan jag längta efter mer sammanhang, någonting att bottna i. Men samtidigt är just anspråken, kraven på läsaren en av romanens stora förtjänster. Den som inte ryggar tillbaka blir rikligt belönad. Det är en språklig fulländning som jag sällan tidigare läst i en debut och med sin gestaltning lyckas Tuss Efrik muta in sitt eget universum i litteraturen. Det är på samma gång djupt socialrealistiskt och fritt fantiserande. Att författaren i grunden är dramatiker bidrar till den närmast sceniska gestaltningen som också innebär en behövlig – och mycket väl utförd – detaljrikedom. Mumieland är ett öppet fönster i ett kvavt litterärt rum, full av kraft, inspiration och kompromisslöshet.






















