Catharina Ingelman-Sundberg | Kaffe med rån
Roman
Catharina Ingelman-Sundberg | Kaffe med rån
Forum
Det räcker inte med en trevlig idé för att sno ihop en roman, skriver Ingrid Bosseldal som läst Catharina Ingelman-Sundbergs Kaffe med rån.
Relaterat
FLER BOKRECENSIONER
- 20/05
- JONNA BJÖRNSTJERNA | Djupsjöns hemlighet (Böcker)
- 20/05
- Elin Bengtsson | Mellan vinter och himmel (Böcker)
- 20/05
- Torbjörn Flygt | Var man (Böcker)
- 07/05
- Katarina Sandberg | Vi är inte sådana som i slutet får varandra (Böcker)
- 06/05
- Thomas Halling | Elsa 12. Och han som heter Eddie/ Eddie 12. Och hon som heter Elsa (Böcker)
- 06/05
- Åke Smedberg | Borges i Sundsvall (Böcker)
- 06/05
- Jenny Åkervall | Jag tjänar inte (Böcker)
- 02/05
- Johannes Heldén | Ljus (Böcker)
- 02/05
- Roy Jacobsen | Ånger (Böcker)
- 02/05
- Annika Persson | Jag vill ju vara fri – en bok om Lena Nyman (Böcker)
- 30/04
- Leonora Miano | Sorgsna själar (Böcker)
- 29/04
- Janina Kastevik | Slottet av is (Böcker)
- 29/04
- Stian Hole | Den gamle mannen och valen (Böcker)
- 29/04
- Iris Johansson | Ett annorlunda liv (Böcker)
- 29/04
- Marie Darrieussecq | Flickan i Clèves (Böcker)
När tanthajpen gick genom Mediesverige för något år sedan (med böcker som Supertanten av Elin Ek och Tantvarning av Anna Eriksson) var det få som nämnde Catharina Ingelman-Sundbergs komiska Tantlexikon från 2004.
Kanske var hon för mycket före sin tid. Då.
Nu, när Ingelman-Sundberg utkommer med pensionärsdeckaren Kaffe med rån (Forum), känns hon istället tämligen daterad. Inte för att frågorna som tanterna och farbröderna i pensionärsligan väcker skulle vara passé (för det är de inte), men för att det tänkt skojiga greppet med ett gäng vänliga, lite lagom avhumaniserade åldringar som inleder en brottslig bana (i skydd av sin grå patina) inte räcker i sig. Dessutom har det redan prövats, och åtminstone i fallet Jonas Jonassons Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann, med betydligt större framgång – och spänst.
Kaffe med rån driver med vinstoptimerande äldrevårdsbolag och slarviga påståenden om att brottslingar i fängelse skulle ha det bättre än pensionärer på äldreboenden. Men det räcker inte med en trevlig idé för att sno ihop en roman, det krävs också ett språk, en litterär komplexitet och en persontecking. Åtminstone om det ska bli något mer än ett väldigt långt, inbundet kåseri.























