3 frågor till Linda-Maria Birbeck
som fick pris för bästa novellfilm.
Relaterat
Fakta
Linda-Maria Birbeck
Ålder: 37 år.
Bor: Malmö.
Aktuellt: Som en Zorro utsågs till bästa novellfilmen 2011 och fick även publikens pris.
Om Linda-Maria Birbeck vore en popsång skulle hon vara: One more time, The Cure.
Grattis!
- Jag hade ingen aning, det känns otroligt. Det är min första film, mitt första manus … producenterna tog verkligen en risk och jag kände ett ansvar. Men redan när vi började spela in kändes allt helt rätt.
Vad betyder priset?
- Jag hoppas ju få göra mer film, så det betyder jättemycket. Jag har precis flyttat tillbaka till Sverige, efter många år i Amsterdam, så det betyder mycket av den anledningen också. Jag bor i Malmö nu och hade aldrig varit i Malmö innan jag spelade in filmen så jag kunde se stan med nya ögon och undvika de typiska det här är Malmö-bilderna. Det skulle kunna vara Berlin eller Stockholm lika gärna som Malmö, det är berättelsen som är det vikiga.
Är slutet egentligen lyckligt eller olyckligt?
- Det är väl både och, det finns ett hopp. Zorro kommer klara sig, han zick zackar sig fram och mamman, hon har förmågor men livet har kommit emellan. Men kärleken finns där och det är det viktiga.



























