Widerberg gör upp med sin far
I bioaktuella dokumentären Alla är äldre än jag visar Martin Widerberg filmregissören Bo Widerbergs mindre goda sidor – som pappa.
Relaterat
Fakta
Martin Widerberg
Ålder: 47
Yrke: Regissör, fotograf och konstnär
Familj: Hustru och två söner
Bor: Malmö
Aktuell: Med dokumentären Alla är äldre än jag som får premiär 2 november
Artikelserie
- Martin Widerberg
- Alla är äldre än jag 2012-11-02
Direkt till evenemangstipsen
SENASTE NYTT KULTUR & NÖJE
- 16:28
- Lyckat husköp i Minnesota (Kultur & Nöje)
- 16:01
- Fransk sångare ur tiden (Kultur & Nöje)
- 16:00
- Nu: Festen på Knarrholmen fortsätter (Kultur & Nöje)
- 15:25
- Liam Gallagher sågar Daft Punk (Kultur & Nöje)
- 15:07
- Falsk Psy drack champagne i Cannes (TT-nöje)
- 14:50
- Stora förhoppningar på punkfilm (Kultur & Nöje)
- 13:20
- Färre uppsättningar på La Scala (Kultur & Nöje)
- 12:37
- Aleksijevitjs nya först på svenska (Kultur & Nöje)
- 12:04
- Spanskt kulturpris till Leibovitz (Kultur & Nöje)
- 11:22
- Gästlistan i "Doobidoo" klar (Kultur & Nöje)
- 10:39
- Markoolio och Oscar Zia i dansfinal (Kultur & Nöje)
- 10:07
- Konstsommar i Västsverige (Kultur & Nöje)
- 07:04
- Författare utreds för clownkommentar (Världen)
- 07:00
- Solig och avslappnad festival (Kultur & Nöje)
- 06:11
- "Man skriver inte för att man är bra på det" (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Sista dansen för Maria Montazami (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Darin byggde upp trycket med klassikerna (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Jens Lekman tycks njuta av att vara här (Konsert 4 fyrar)
- 24/05
- Peter Magnusson har blivit pappa (TT-nöje)
- 24/05
- "Trött på tyst diplomati" (Kultur & Nöje)
- 24/05
- William Wegmans härliga hundliv (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Steven Soderbergh gör tv-serie (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Mikkelsen som hämnare i ny film (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Katy Perry köpte två lyxhus (TT-nöje)
- 24/05
- "Kanske har det inte med indiefåfänga att göra" (Kultur & Nöje)
Egentligen startade det här filmprojektet redan när Martin Widerberg var 16 år gammal. Då bestämde sig hans pappa Bo Widerberg, då världsberömd för filmer som Joe Hill, Ådalen 31 och Elvira Madigan, för att göra en film om sin far, konstnären Arvid Widerberg.
Martin fick hänga med på inspelningarna men filmen blev aldrig färdig.
Fyra generationer
När han 2006, som filmare och utbildad fotograf och konstnär, närmade sig den gamla filmen igen var det inte ett helt enkelt beslut att försöka färdigställa den.
– Att ta över sin faders verk är ett stort steg, inte minst emotionellt. Och jag ville göra den till min egen, hitta en egen ingång. Jag kände att jag ville länka allting, sätta saker på plats och tag i det där som var ofärdigt, säger Martin Widerberg.
Alla är äldre än jag handlar i sin slutgiltiga form om fyra generationer manliga Widerbergare, som sysslar med konstnärlig verksamhet (Martins son Morris, nu 21 år, har börjat på filmskola).
"Skördade offer"
Ett stort fokus ligger på föräldraskap, eller snarare faderskap. I filmen saknar den unge Martin sin pappa mycket. Att konkurrera med filmandet, det ständigt närvarande kreativa arbetet, det gick inte. Som vuxen och förälder själv har Martin Widerberg klandrat sin pappa för många av hans beslut.
– Men jag tycker inte att jag slaktar honom i filmen. Han var en väldigt rolig pappa ibland och det här är inte bara en film om konflikt och uppgörelse, det finns värme och glädje också. Men han var en människa med alla sina brister och han var pressad att hela tiden vara superkreativ. Han gjorde en film om året och det skördade offer så klart.
Hade du gjort den här filmen om din pappa varit i livet?
– Jag har tänkt mycket på det. Den hade ju sett annorlunda ut då. Jag har drömt många gånger under den här processen att min far lever och att vi diskuterar vem det egentligen är som gör den här filmen, vem som har rätt till storyn. Och jag kan känna att jag var med om det här, det var min uppväxt och jag tar mig rätten till den.


























