Stewart provocerar i On the road
Från vampyrer till beatniks. Twilight-filmerna gjorde Kristen Stewart till en världsstjärna. Nu syns hon som Marylou i filmatiseringen av Jack Kerouacs On the road.
Relaterat
Fakta
On the road
Jack Kerouacs On the road (på svenska På drift/På väg) publicerades 1957 och kom att definiera kulturen hos beatgenerationen, de amerikanska ungdomar som blev vuxna efter andra världskriget.
Filmen On the road får svensk premiär den 20 juli. Den är regisserad av Walter Salles (känd för filmer som Paris je t'aime och Dagbok från en motorcykel). I rollerna ses bland andra Sam Riley som Sal Paradise, Garrett Hedlund som Dean Moriarty, Kristen Stewart som Marylou och Viggo Mortensen som Old Bull Lee.
Direkt till evenemangstipsen
SENASTE NYTT KULTUR & NÖJE
- 07:04
- Författare utreds för clownkommentar (Världen)
- 07:00
- Solig och avslappnad festival (Kultur & Nöje)
- 06:11
- "Man skriver inte för att man är bra på det" (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Sista dansen för Maria Montazami (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Darin byggde upp trycket med klassikerna (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Jens Lekman tycks njuta av att vara här (Konsert 4 fyrar)
- 24/05
- Peter Magnusson har blivit pappa (TT-nöje)
- 24/05
- "Trött på tyst diplomati" (Kultur & Nöje)
- 24/05
- William Wegmans härliga hundliv (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Steven Soderbergh gör tv-serie (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Mikkelsen som hämnare i ny film (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Katy Perry köpte två lyxhus (TT-nöje)
- 24/05
- "Kanske har det inte med indiefåfänga att göra" (Kultur & Nöje)
- 24/05
- "Skickar dig till musikheaven" (Kultur & Nöje)
- 24/05
- "Publiken! Jag vill skapa kontakt" (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Hans Blix årets hedersporträtt (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Tolv miljoner för rymdresa med Leo (Kultur & Nöje)
- 24/05
- TV 4 sänder Mästerkock för barn (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Fotografiska får utlandsfilialer (Kultur & Nöje)
- 24/05
- P2 sänder direkt från Bayreuth (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Nytt metalalbum från Christopher Lee (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Titanic-fiol var äkta (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Bernal i Stewarts film "Rosewater" (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Maria Montazami siktar mot final (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Topplistorna: Daft Punk in som tvåa (Kultur & Nöje)
Rollen som Bella i Twilight-filmerna har gjort Kristen Stewart till kändis över hela världen. Snart kommer den sista filmen i vampyrserien och Stewart har redan börjat jobba med det skådespelarliv som väntar bortom Twilight. Den 20 juli får On the road svensk premiär och Stewart gör rollen som den frigjorda Marylou.
– Jag tycker om att provocera, jag tycker om att se hur långt jag kan gå, säger hon.
On the Road har regisserats av Walter Salles och bygger på Jack Kerouacs klassiska roman (på svenska På drift/På väg) om beatgenerationen. Boken handlar om hur Sal Paradise, kompisen Dean Moriarty och den stundtals gemensamma flickvännen Marylou reser genom USA i slutet av 40-talet.
Det är resor fyllda av upptäckarglädje, jazz, poesi, droger och sex. Romanens gestalter och skeenden baseras ofta på verkliga händelser och personer. Sal Paradises berättelse är till stor del Kerouacs egen och Kristen Stewarts rollfigur Marylou har sin verkliga motsvarighet i Luanne Henderson.
– Jag gick i en skola som uppmuntrade till läsning av böcker som On the road. Jag älskade boken, den talade till mig och jag ville spela rollen som Luanne redan när jag var 16. Men det var viktigt för mig att spela Luanne som en tjej som inte är en sexleksak och kunna visa att här fanns ett hål utan botten. Jag har striktare begränsningar än vad hon hade. Jag vill till exempel ha en familj, det var inget hon brydde sig om.
Eftersom hon älskat boken i så många år kände sig Kristen Stewart lika mycket som ett fan som en skådespelare under inspelningen.
– Det här är en bok som alltid kommer att vara relevant. Den har inspirerat flera politiska rörelser och den är en bok som det är viktigt att ha i sig.
Twilight-filmerna har gjort henne till en person som ständigt är omgiven och förföljd av press och fotografer. Men till skillnad från många jämnåriga skådespelare försöker hon hålla en så låg profil som möjligt och hon fnyser mot en del kollegor.
– Jag tycker det är fånigt och pinsamt att se hur de tycker att de själva är värda att sälja sig. De verkar tro på allt som skrivs om dem. Jag vill inte bli en produkt.
Samtidigt är hon självfallet tacksam över den karriär Twilight-filmerna har gett henne.
– Jag känner mig så lycklig över att ha fått den här möjligheten, att få göra det jag vill. Och det är inget som jag bara säger, jag menar det verkligen. Vad det verkligen handlar om är slutresultatet, och jag ser fram mot en lång karriär och många filmer.
























