Johan Glans gör ståupp-turné
Relaterat
Fakta
Fakta/Johan Glans
Ålder: 38 år.
Familj: Sambo, två barn.
Karriär i urval: Debuterade som ståuppkomiker 1994. Har gjort tv-program som "Parlamentet", "Kvarteret Skatan", "Snacka om nyheter" och "Hjälp!", samt långfilmen "Kvarteret Skatan reser till Laholm". Spelar just nu i Monty Python-musikalen "Spamalot". Har tidigare gjort ståupp-showen "Johan Glans - World tour of Skåne". Belönades med Karamelodiktstipendiet 2011 och tog emot SJ:s och tidskriften Operas musikalpris för sin roll i Spamalot 2012.
Aktuell: Med en turné i Norden som har premiär den 3 september i Norge och den 10 oktober i Sverige (Halmstad).
Direkt till evenemangstipsen
SENASTE NYTT KULTUR & NÖJE
- 24/05
- Sista dansen för Maria Montazami (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Darin byggde upp trycket med klassikerna (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Jens Lekman tycks njuta av att vara här (Konsert 4 fyrar)
- 24/05
- Peter Magnusson har blivit pappa (TT-nöje)
- 24/05
- "Trött på tyst diplomati" (Kultur & Nöje)
- 24/05
- William Wegmans härliga hundliv (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Steven Soderbergh gör tv-serie (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Mikkelsen som hämnare i ny film (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Katy Perry köpte två lyxhus (TT-nöje)
- 24/05
- "Kanske har det inte med indiefåfänga att göra" (Kultur & Nöje)
- 24/05
- "Skickar dig till musikheaven" (Kultur & Nöje)
- 24/05
- "Publiken! Jag vill skapa kontakt" (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Hans Blix årets hedersporträtt (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Tolv miljoner för rymdresa med Leo (Kultur & Nöje)
- 24/05
- TV 4 sänder Mästerkock för barn (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Fotografiska får utlandsfilialer (Kultur & Nöje)
- 24/05
- P2 sänder direkt från Bayreuth (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Nytt metalalbum från Christopher Lee (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Titanic-fiol var äkta (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Bernal i Stewarts film "Rosewater" (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Maria Montazami siktar mot final (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Topplistorna: Daft Punk in som tvåa (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Hives stämning håller för rättegång (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Tommy Nilsson - nu utan reklam (Kultur & Nöje)
- 24/05
- Nick Carter skriver självbiografi (Kultur & Nöje)
Han har tidigare gjort en "World tour of Skåne". Nu ger sig Johan Glans ut på en "World tour of Skandinavien".
-Jag har fått storhetsvansinne, säger komikern.Efter att ha spelat i musikalen "Spamalot" i två år tänker Johan Glans hänga av sig Sir Robin-rustningen och ställa sig på scenen i sina egna kläder igen. Till hösten ger han sig ut på en lång turné med stopp i Norge, Finland, Danmark och Island innan han ger 38 föreställningar hemma i Sverige. Nu ser han fram emot att få uttrycka sig med sina egna ord.
-"Spamalot" har varit en underbar upplevelse, men jag längtar också efter att få köra mina egna skämt, säger Johan Glans, som även hunnit göra långfilmen "Kvarteret Skatan reser till Laholm" sedan han senast gjorde ståupp. -Det jag älskar med stand up comedy är direktheten. Man kan komma på en rolig grej på eftermiddagen och köra den på kvällen och få en direkt respons, menar han."Lite läskigt"
Att uppträda utomlands innebär en ny utmaning för komikern. Nu måste skämten översättas till engelska för föreställningarna i Danmark och på Island.
-Det är lite läskigt. Jag tycker faktiskt att jag är bra på engelska, men det är klart att det kommer att bli nervöst. Jag tänker att jag river av det först. Om det går åt helvete kan jag komma hem till Sverige och tryggheten igen, säger han med ett skratt.Familjen med sig
I helgen spelar han den allra sista "Spamalot"-föreställningen på Oscarsteatern i Stockholm. Han beskriver det som "vemodigt":
-Det är nog det roligaste jag har gjort i karriären, just för att det är så annorlunda från allt jag gjort innan. Det var en utmaning att göra musikal, sjunga och dansa. Jag har lite separationsångest.Någon mer musikal blir det inte inom en överblickbar framtid. "World tour of Skandinavien" har premiär i Norge i september och fortsätter en bit in på våren 2013. Med sig på turnén har han sin sambo och deras två barn.
-I alla fall till de nordiska länderna. Ingen av oss har varit på Island, så där tänkte vi stanna några extra dagar och ha lite semester.




























