Alla ministrar i en liten låda
Relaterat
Fakta
Statsministerboxen
21 skribenter (historiker, statsvetare och publicister med olika politiska inriktningar) porträtterar Sveriges 22 statsministrar från Karl Staaff och framåt. Bland skribenterna finns Björn Elmbrant, Niklas Ekdal, Rolf Alsing, Lars Ilshammar, Leif Lewin och MarieLouise Samuelsson.
22 statsministrar
Fredrik Reinfeldt, 2006-? (Björn Elmbrant)
Göran Persson 1996-2006 (Annika Ström Melin)
Carl Bildt 1991-1994 (Tommy Möller)
Ingvar Carlsson 1986-1991, 1994-1996 (Rolf Gustavsson)
Ola Ullsten 1978-1979 (Mats Bergstrand)
Thorbjörn Fälldin 1976-1982 (Olle Svenning)
Olof Palme 1969-1976, 1982-1986 (Klas Eklund)
Tage Erlander 1946 till 1969 (Rolf Alsing)
Axel Pehrsson-Bramstorp sommaren 1936 (Lotta Gröning)
Per Albin Hansson 1932-1936, 1936-1946 (Niklas Ekdal)
Felix Hamrin 1932 (50 dagar) (Anders Johnson)
Carl Gustaf Ekman 1926-1928, 1930-1932 (Per T Ohlsson)
Rickard Sandler 1925-1926 (Per T Ohlsson)
Ernst Trygger 1923-1924 (MarieLouise Samuelsson)
Oscar von Sydow 1921 (8 månader) (Per Svensson)
Louis De Geer oktober 1920 till februari 1921 (Johannes Åman)
Hjalmar Branting 1920, 1921-1923, 1924-1925 (Lars Ilshammar)
Nils Edén 1917-1920 (Gunnar Wetterberg)
Carl Swartz 1917 (6 månader) (Eva Helen Ulvros)
Hjalmar Hammarskjöld 1914-1917 (Mats Svegfors)
Arvid Lindman 1906-1911, 1928-1930 (Leif Lewin)
Karl Staaff 1905-1906, 1911-1914 (Peter Esaiasson)
Nu kommer statsministerboxen med 22 böcker om lika många svenska ministrar, alla män. Genom våra mäktigaste politiker hoppas författarna ge ett panorama över det moderna Sveriges framväxt.
Sandler, von Sydow, Trygger och De Geer. Flera är helt bortglömda, andra är ihågkomna för annat än sin politik. Den frisinnade folkpartisten Carl Gustaf Ekman är en sådan. Under hans ministär röstade riksdagen på 1920-talet igenom kommunalskattereformen, en genomgripande skolreform, arbetsdomstolen och lagen om kollektivavtal.
Det hindrar inte att Ekman gått till historien för sin lögn om en namnteckning på en check till partiet från Ivar Kreuger.
-Ekman var av allt att döma inte korrupt, men han ljög på ett sätt som statsministrar inte får göra, säger Per T Ohlsson, kolumnist på Sydsvenskan som skrivit om just denne statsminister.Tillsammans med Mats Bergstrand, tidigare chef på DN Debatt, är Per T Ohlsson huvudredaktör och initiativtagare till "De svenska statsmininstrarna under hundra år", en box med 22 pocketböcker om lika många statsmän. Unionsupplösningens Karl Staaff fram till och med Fredrik Reinfeldt porträtteras på 128 sidor vardera.
Sist att säga hej då
Klas Eklund skriver om Olof Palme. Eklund, tidigare chefsekonom på SEB och dessförinnan mångårig medarbetare till Palme var också den siste på regeringskansliet som sade hej då till statsministern den kväll han blev skjuten på Sveavägen.
Rolf Gustavsson på Svenska Dagbladet beskriver Ingvar Carlssons sällsynta vredesutbrott, tillika hur han banade väg för ett svenskt EU-medlemskap.
Thorbjörn Fälldin framställs som en konsekvent civilisationskritiker i ett porträtt av Aftonbladets Olle Svenning.
-Fälldin drivs av en civilisationskritisk idé som jag tycker Olle fångar på ett superbt sätt, hans motvilja mot storskaliga kärnkraftssamhällen och mot en långtgående urbanisering, säger Per T Ohlsson.Hammarskjölds tårar
Lotta Gröning, en av endast fyra kvinnliga boxskribenter, skriver om bondeförbundaren Axel Pehrsson-Bramstorps övergångsregering 1936 vars inkompetenta finansminister lär ha gjort Dag Hammarskjöld gråtfärdig.
-Den satt bara några månader fram till valet och hann aldrig uträtta något, men berättelsen om den är som en novell av Fritiof Nilsson Piraten.TT Spektra: Varför har då Sverige, trots vår omtalade jämställdhet, ännu aldrig haft en kvinnlig statsminister?
-Du ser samma sak inom det privata näringslivet. Trots att vi är ett väldigt jämställt land har det inte slagit igenom högst upp, ännu. Jag tror det visar att det som vi kallar patriarkala strukturer är starkare och mer ingrodda än vad vi kanske trott.

































