Familjen opererades för skönhet
Claudia Lisboa berättar om sin dokumentärfilm, Min skönhetsopererade familj. Trettio familjemedlemmar har legat under kniven.
Relaterat
Vad fick dig att rikta kameran mot din familj?
- Jag åkte till Brasilien 1995 för att hälsa på. Min syster mötte mig och bredvid henne stod en kvinna som jag inte kände igen. Det tog en halv minut innan jag förstod att det var min mamma som var helt förändrad av plastikoperationer. För att bearbeta den chocken bestämde jag mig för att göra en film. När jag började filma hade 14 familjemedlemmar opererats av min bror, nu är det 30.
Vad är det största problemet med plastikkirurgi?
- Jag är inte emot plastikkirurgi i sig. Problemet är att det blir en standardisering av människan. Alla börjar likna varandra – samma näsor, likadana bröst, blont hår. Risken finns att man blir utesluten om man ser annorlunda ut.
Vad har reaktionerna varit hos din familj?
- Det handlar om att de opererar sig för att undvika smärtor och känslor. När de såg bitar ur filmen blev det starka reaktioner och alla grät. Min pappa säger att han tycker om den, min mamma påpekade att hon inte såg så bra ut, min syster vill inte att den ska visas i Brasilien och min bror undrade var resten av materalet var. Men jag har gjort den med stor respekt för dem och med en vilja att berätta en sann bild.
Filmen visas även den 15, 18 och 20 mars samt på SVT Play.




































