Storan lägger ner
Efter ett par stormiga år beslutar nu Sami att lägga ner verksamheten på Storan. Orsaken uppges vara ekonomiska problem.
Relaterat
Artikelserie
- Storans framtid
- Storan - ungdomens hus? 2010-06-09
- Tänk stort för de små – vik Storan åt barnen 2010-06-09
- Låt Storan bli ett Ungdomens hus 2010-04-19
- Kulturhus eller kasino? 2010-03-01
- Slarva inte med Storan 2010-03-01
- Johan Lindqvist: Skamligt om Storan klantas bort 2010-03-03
- I juni står Storan tom 2010-03-30
Storan i Göteborg kommer att slå igen, verksamheten beräknas läggas ner till sommaren. Cirka 60 personer berörs av nedläggningen.
Orsaken uppges vara ekonomiska problem. Sami, Styrelsen för svenska musikers intresseorganisation, har försökt omförhandla det befintliga hyresavtal som, enligt Sami, går loss på cirka 260 miljoner kronor under sammanlagt 40 år.
Men det kommunala fastighetsbolaget Higab har inte gått med på att sänka kostnaderna. I avtalet ingår avbetalningar på en renovering som gjordes i samband med att Sami tog över Storan.
- Det är renoveringen som Sami måste betala tillbaka inom 40 år och det är en del av deras kostnader. Den andra delen, hyran, är på cirka 700 kronor per kvadratmeter vilket är ett par hundralappar under en del andra lokaler som till exempel konserthuset, säger Higabs vd Göran Sylvesten till GP.
Trots upprepade försök har man inte lyckats nå en kompromiss, och nu läggs alltså verksamheten på Storan ner.
- De pengar som behövs finns inte. När man kommer till vägs ände vet man att man är där. Och där är vi nu, säger Sami:s ordförande Jan Granvik till GP.
Det liggande hyresavtalet tecknades av Samis förra vd, Hans Lindström, som sedan avskedades 2006.
Storan har funnits sedan 1859 och Sami har ansvarat för driften sedan 2003. Vad som ska ske med lokalerna är inte klart.

































