Samma koffert för alla
Göteborg och Stockholm får gilla läget. Utredaren Chris Heister lämnar inte utrymme för några undantag i den modell hon föreslår för kultursamverkan mellan stat, region och kommun, från och med nästa år.
Relaterat
"Det hade varit bra att ha ett halvår till på sig", säger Lars Nordström (FP), ordförande i Västra Götalandsregionens kulturnämnd.
"Det här är ingen utredning utan en inredning. Det har inte med politik att göra utan bara organisation", säger Helena Nyhus (S), ordförande i Göteborgs kulturnämnd.
"Utredningens förslag innebär att Kulturrådet ska utöka dialogen med regionerna och det är positivt", säger Kennet Johansson, generaldirektör för Kulturrådet.
"Jätteintressant. Jag trodde nog att det skulle bli ett försiktigare förslag. Att man tvingar in Stockholm tyder på djärvhet och målmedvetenhet", säger David Karlsson, avhoppad kulturutredare.
Artikelserie
- Portföljutredning
- Gabriel Byström: Kulturrådet – en vinnare 2010-02-23
- Heister utreder portföljmodellen 2009-10-29
- Gabriel Byström: Mycket står på spel i regionen 2009-12-06
– Den modell jag föreslår ska användas i hela landet. Jag har förstått att det finns en oro för detta i storstäderna, men som jag ser det är mitt förslag en möjlighet också för dem att flytta fram sina positioner. En modell som från början har undantag inskrivna är en svag modell, slår Chris Heister fast.
Fem regioner och län föreslås bli pionjärer i den samverkansutredning hon i går överlämnade till kulturministern. Fram till 2015 ska sedan övriga landsdelar inlemmas i nyordningen som ska ge regionerna möjlighet att i framtiden fördela cirka en femtedel av de statliga pengarna till regional kultur. Ett konkret resultat av regeringens kulturutredning och kulturproposition 2009. Men någon portföljmodell talas det inte längre om.
– Det här är ingen portfölj, det är en koffert som kan växa och anpassas och på sikt innehålla också pengarna till Skapande skola, löd en av nyheterna från Chris Heister igår.
Att också Norrbottens län ska ingå i förtruppen, som sedan tidigare utgörs av Västra Götaland, Skåne, Halland och Gotland, var en annan.
– Framförallt för att Norrbotten så gärna vill och har tecknat en avsiktsförklaring med Kulturrådet. Jag har gjort bedömningen att inget annat län är redo att gå in i detta 2011, förklarar Chris Heister.
I kofferten kommer, som GP tidigare skrivit, 1,2 miljarder att finnas till en början – bidrag som i dag går till regional teater, dans och musik, regionala museer, regionala arkiv, kuturkonsulenter, regionala resurscentra samt regional biblioteksverksamhet. Treåriga samverkansavtal kommer att tecknas efter förhandlingar mellan staten och de fem regionerna/länen.
Övriga län kommer parallellt att fortsätta enligt gammal bidragsmodell.
– Det kan bli besvärligt med två system igång samtidigt, därför är jag också angelägen om att övriga län ska saxas in i modellen så fort som möjligt, säger Chris Heister.
I sin utredning trycker hon på vikten av att såväl staten som regionerna inrättar så kallade samverkansråd. Och expertkunskap ska borga för att de regionala politikerna ska hållas på armlängds avstånd från bidragsbesluten.
Chris Heister föreslår också vissa ändringar i kommunallagen för att modellen ska kunna gynna länsöverskridande samverkansprojekt.
40 miljoner i så kallade utvecklingsmedel kommer att finnas kvar hos Statens kulturråd men när modellen är fullt utvecklad är Chris Heister öppen för att även dessa pengar ska läggas i kofferten.
För Kulturrådet innebär modellen ett nytt arbetssätt gentemot regioner och kommuner, men också ett ansvar att följa upp vart pengarna går. Regionerna ska återrapportera.
– Och om man inte sköter sig så kan Kulturrådet dra in pengarna, säger Chris Heister.
– Det är inte så att regionerna kommer att kunna lägga ner kulturinstitutioner som tidigare fått statligt stöd, om de så skulle vilja.
En fortsatt statlig maktfaktor att räkna med, således, även när pengarna fördelas av regionerna i framtiden.
– Som jag ser det får Kulturrådet ett mer positivt och kvalitativt uppdrag från och med nästa år, säger Chris Heister.


































