Swedish House Mafia tog farväl
Drygt 35 000 personer kom till Friends Arena för att se Swedish House Mafia säga farväl. Under helgen ser ytterligare 70 000 gruppens monumentala show. Dj-trion från Stockholm är världens just nu största svenska artister.
Relaterat
Artikelserie
- Swedish House Mafia
- Swedish House Mafia 2012 2012-11-23
- "Jag kan dö lycklig nu" 2012-11-23
- Swedish House Mafia | Friends arena. 2012-11-22
- SHM fick en vecka på toppen 2012-10-22
- Calvin Harris petade ner maffian 2012-10-22
- Swedish House Mafia | Until now 2012-10-17
- Swedish House Mafia 2012
- Ny dokumentär om Swedish House Mafia 2013-03-05
- USA-succé för Swedish House Mafia 2012-12-14
- Swedish House Mafia | Friends arena. 2012-11-22
- Swedish House Mafia 2012 2012-11-23
Direkt till evenemangstipsen
SENASTE NYTT KULTUR & NÖJE
- 09:41
- Ai Weiwei släpper album (Kultur & Nöje)
- 09:32
- Dark Tranquillity | Construct (Skivor 4 fyrar)
- 09:32
- Ale Möller & Bohuslän Big Band | Pegasus (Skivor 3 fyrar)
- 09:32
- Joshua Redman | Walking shadows (Skivor 4 fyrar)
- 09:32
- Van Dyke Parks | Song cycled (Skivor 4 fyrar)
- 09:32
- Ixtahuele | Pagan rites (Skivor 3 fyrar)
- 09:32
- The National | Trouble will find me (Skivor 4 fyrar)
- 09:32
- Dan Viktor | Dan Viktor & Vägen hem (Skivor 3 fyrar)
- 09:32
- She & Him | Volume 3 (Skivor 3 fyrar)
- 09:32
- Fernandoz | Home sweet home (Skivor 4 fyrar)
- 09:32
- Antonín Dvorák | Symhony no.9 (Skivor 4 fyrar)
- 09:04
- Trio åker på julturné (Kultur & Nöje)
- 09:03
- Bowies basist död (Kultur & Nöje)
- 08:39
- Två år i Monicas fotspår (Kultur & Nöje)
- 08:32
- Old school-action med Vin Diesel i tanken (Filmer 3 fyrar)
- 08:23
- Martha Ehlin lyssnarnas sommarvärd (Kultur & Nöje)
- 05:12
- Ett alldeles vansinnigt snyggt album (Skivor 5 fyrar)
- 21/05
- Storsatsning på museer (Kultur & Nöje)
- 21/05
- Siestafestivalen ställs in (Kultur & Nöje)
- 21/05
- Breivik-resonemang stoppat (Kultur & Nöje)
- 21/05
- Appelquist drömmer vidare om Amerika (Kultur & Nöje)
- 21/05
- Porrskildring togs väl emot i Cannes (Kultur & Nöje)
- 21/05
- George Michael kvar på sjukhus (Kultur & Nöje)
- 21/05
- Placebo till Sverige i december (Kultur & Nöje)
- 21/05
- "Röde Orm" filmas i Danmark (Kultur & Nöje)
Vad som händer när man trycker in 35 000 festsvultna vintersvenskar i en fotbollsarena tillsammans med landets i särklass största dj:s? Tänk dig en studentfest upphöjt till ett tusen. Ingen stod still när trion i Swedish House Mafia på torsdagskvällen sparkade igång den första av sina tre konserter på Friends Arena i Solna, norr om Stockholm.
Ett stort vitt draperi var hängt för scenen, men exakt klockan 21.03 föll tyget och gruppen startade en flera minuter lång stegring för att sedan vräka igång festen med hitlåten "Greyhound". Med imponerade koordination förvandlade publiken Friends Arena till ett gigantiskt Friskis och Svettis-pass.
Svimmade innan konserten
Redan innan konserten kom igång fick två personer lyftas ut ur publikhavet och bäras bort sedan de svimmat.
"Låt oss tillsammans visa att dansmusik handlar om kärlek, inte droger eller våld!", skrev bandet på sin Twitter timmarna innan konserten.
Och kärlek fick de. Den som tror att en housekonsert handlar om att titta på en dj som byter låtar får ursäkta. Få rockband är lika samspelta med sin publik som den här gruppen. Steve Angello, Axwell och Sebastian Ingrosso jobbar visserligen med att trycka på knappar, men de vet exakt vilka knappar de ska trycka på för att få ett dansgolv att helt tappa kontrollen.
"Nästan börja gråta"
Innan torsdagens konsert var trion på SVT för att medverka i inspelningen av säsongens sista avsnitt av "Skavlan", som sänds på fredagen. I intervjun förklarade de hur mycket publiken betyder för dem:
- Den är extremt viktig. Vi får väldigt mycket energi från publiken, sade Steve Angello.
Kollegan Axel "Axwell" Hedfors fyllde i.
- När det är 40 000 personer som går igång på en låt som man just har gjort, det går rakt in i magen, det bara smäller till, man kan typ nästan börja gråta, sade han till Fredrik Skavlan.
"Dra undan mattan"
Swedish House Mafia har redan spelat i Dubai och Indien, men konserterna i Solna är startskottet på den europeiska delen av deras världsturné One Last Tour. Turnén blir det sista de tre dj:erna gör tillsammans, men de kommer att fortsätta sina karriärer, var och en för sig.
- Swedish House Mafia har blivit så stort att vi alltid har ett schema, vi vet alltid vad vi ska göra nästa vecka, nästa månad. Det sköna blir att liksom dra undan mattan under fötterna och inte veta vad som kommer att hända. Det blir en utmaning, sade Axwell i "Skavlan".































