"Jag har aldrig sett så många svarta människor exalterade över Idol förut"
Trots att svarta människor utgör mer än 80 procent av Sydafrikas befolkning krävdes det åtta säsonger innan landet fick en svart Idol-vinnare. Det och en stor offentlig kampanj.
Relaterat
Direkt till evenemangstipsen
SENASTE NYTT KULTUR & NÖJE
- 10:38
- Refreshments på julturné (Kultur & Nöje)
- 10:32
- Snabba cash 3 på Way Out West (Kultur & Nöje)
- 10:11
- "Jurassic Park 4" får premiär 2015 (Kultur & Nöje)
- 09:57
- Amon Amarth drog västerut (Kultur & Nöje)
- 09:45
- Musikmuseet renoveras under två år (Kultur & Nöje)
- 09:38
- Blair lämnar "Anger management" (Kultur & Nöje)
- 09:35
- Nick Stahl tvångsvårdas (TT-nöje)
- 08:53
- Russell Crowe siktar på regidebut (Kultur & Nöje)
- 05:35
- Lloyd Cole vill spela rock igen (Kultur & Nöje)
- 01:34
- Tv-licensen utreds på nytt (Sverige)
- 18/06
- Tuffare Lasse Stefanz efter turbulensen (Kultur & Nöje)
- 18/06
- Översatte sexböcker under pseudonym (Kultur & Nöje)
- 18/06
- Ozzy och Sharon sambos igen (Kultur & Nöje)
- 18/06
- Sundström startar tangofestival (Kultur & Nöje)
- 18/06
- Lundell om trappan: "En fallos" (Kultur & Nöje)
- 18/06
- "Förlorade min syn på boxning" (Kultur & Nöje)
- 18/06
- Film stoppas efter antihomodebatt (Kultur & Nöje)
- 18/06
- Jaggers hårlock säljs på auktion (TT-nöje)
- 18/06
- Samtliga Pink Floyd-låtar på Spotify (Kultur & Nöje)
- 18/06
- Endagsbiljetterna ute nu (Kultur & Nöje)
- 18/06
- Helen Mirren-pjäs slår rekord (Kultur & Nöje)
- 18/06
- M.I.A. gör ett sista försök (Kultur & Nöje)
- 18/06
- Katy Perry om skilsmässan (TT-nöje)
- 18/06
- Basinger i Morgenthalers nya film (Kultur & Nöje)
- 18/06
- J-Lo i chilenskt gruvdrama (Kultur & Nöje)
Den sydafrikanska versionen av Idol började sändas på kanalen M-Net, en betalkanal för prenumeranter. Det dyra priset och det faktum att sms-rösterna varit ganska dyra har gjort sydafrikanska Idol till en tämligen vit affär.
Men allting förändrades tisdagen 2 oktober, när den Durbanfödde, svarte gospelsångaren Khaya Mthethwa tog hem finalomröstningen. Mthethwa vann ett skivkontrakt med sydafrikanska Universal, samt 1 miljon rand (Cirka 750 000 svenska kronor).
– Jag vill tacka gud, och mina föräldrar som har flugit ut hit till Johannesburg för att stötta mig även när de varit upptagna, sa Mthethwa efter segern till sydafrikanska The Times.
Han tillade att det gjorde honom ledsen att rasaspekten hos de tävlande spelat en så stor roll genom programmets gång.
Kändiskampanj
Men en stor roll har den spelat.
Radiokändisen Lupi Ngcayisa, skådespelerskan Minnie Dlamini och sångerskan Kelly Khumalo är några av många sydafrikanska kändisar som öppet gett sitt stöd till Mthethwa.
Enligt sydafrikanska Times har även många fans gått så långt att de köpt på sig flera olika SIM-kort för att rösta så många gånger som möjligt på sångaren.
I olika kanaler har uppfinningsrika fans även använt sig av sydafrikansk historia för att stötta sin favorit, i samband med att en klassisk bild av ett antiapartheid-tåg från 1956 komplementerats med texten "Sms:a 08 till 37 400. Rösta på Khaya".
Radiopresentatören Akhumi Jezile kommenterade Mthethwa efter första audition:
– Jag har trott på honom från första början. Jag har aldrig sett så här många svarta människor så exalterade över Idol förut, till sydafrikanska The times.
3 miljoner röster blev resultatet när Mthethwa vann över 23-åriga Melissa Alisson. Tv-bolaget M-Net ville inte avslöja exakt hur de hade fallit.
Radiokändisen Lupi Ngcayisa arrangerade en speciell röstningskampanj för Khaya.
– Sedan starten har vi haft otroligt begåvade svarta sångare, som fallit bort för att de inte haft röstarnas stöd. Med Khaya stod svarta upp, kom tillsammans, mobiliserade och röstade, säger han till sydafrikanska Times.































