Nio stycken. Så många nomineringar fick Ali Abbasis trolldrama Gräns, som har växt fram ur en novell av John Ajvide Lindqvist. Filmen gjorde succé vid filmfestivalen i Cannes och var också Sveriges Oscarsbidrag, även om den inte gick vidare.
LÄS MER:Lust och vrede när trollen kommer till liv
Nu har den möjlighet att vinna en guldbagge i flera tekniska kategorier, men också i samtliga av de tunga, som "Bästa regi", "Bästa manus" och "Bästa film". Därtill är Eva Melander nominerad till "Bästa kvinnliga huvudroll" för sin tolkning av karaktären Tina och Eero Milonoff till "Bästa manliga biroll" för rollen Vore.
Gabriela Pichler har chans att fylla på guldbaggeskåpet
Även Gabriela Pichlers hyllade Amatörer återfinns i de kategorierna regi och manus, den senare delare hon med författaren Jonas Hassen Khemiri. Men till skillnad från succén 2013 med Äta sova dö, missade hon nomineringen till "Bästa film".
Istället fick Kickstarter-kampanjande Crazy Pictures katastroffilm Den blomstertid nu kommer, kanske något oväntat, en Bästa film-nominering.
LÄS MER:Det humanistiska budskapet står i centrum
I den finaste kategorin nominerades också The Deminer, Unga Astrid och Goliat.
Även Goliat och Unga Astrid hade stora framgångar under torsdagen och nominerades båda i totalt sex kategorier, varav flera gick till skådespelarna.
Amatörer fick nöja sig med totalt fyra, medan Den Blomstertid nu kommer, Sune vs Sune och Tårtgeneralen kammade hem tre.
LÄS MER:Tillrättalagt om Astrids stora trauma
LÄS MER:Stadigt stegrad brutalitet i Peter Grönlunds nya film
Galan hålls den 28 januari
Guldbaggen är Sveriges främsta filmpris. Sedan 1964 har det delats ut av Svenska Filminstitutet för framstående insatser inom den svenska filmen under året som gått.
Förra året var "Borg" storfavorit med nio nomineringar. I slutändan blev det "The Nile Hilton incident" som blev galans vinnare, bland annat med tungviktartrofén för bästa film.
LÄS MER:GP:s kritiker väljer: Här är årets bästa filmer 2018
Guldbaggegalan äger rum på Cirkus i Stockholm den 28 januari och direktsänds i SVT. Den leds av skådespelaren och Grotescomedlemmen Emma Molin.
Bästa utländska film:
BlacKkKlansman - Regi: Spike Lee
Shoplifters - Regi: Hirokazu Kore-eda
Cold War - Regi: Paweł Pawlikowski
Bästa dokumentärfilm:
The Deminer - Regi: Hogir Hirori
Flotten - Regi: Marcus Lindeen
Rekonstruktion Utøya - Regi: Carl Javér
Bästa kortfilm:
The Ambassador's Wife - Regi: Theresa Traoré Dahlberg
Martyren - Regi: Ahmed Abdullahi
Vi bara lyder - Regi: Erik Holmström och Fredrik Wenzel
Bästa visuella effekter:
Crazy Pictures och Jacob Danell - för Den blomstertid nu kommer
Peter Hjorth - för Gräns
Fredrik Pihl - för Sune vs Sune
Bästa scenografi:
Emma Sofia Wahlberg - för Balkan Noir
Ulrika von Vegesack - för Ted – För kärlekens skull
Linda Janson - för Unga Astrid
Bästa originalmusik:
Johan Testad - för Goliat
Gaute Storaas - för Halvdan Viking
Armand Amar - för Innan vintern kommer
Bästa mask/smink:
Morna Ferguson och Orla Carroll - för Euphoria
Göran Lundström och Erica Spetzig - för Gräns
Eva von Bahr och Love Larson - för Tårtgeneralen
Bästa ljud/ljuddesign:
Crazy Pictures - för Den blomstertid nu kommer
Christian Holm - för Gräns
Jonas Jansson - för Jimmie
Bästa kostym:
Denise Östholm - för Euphoria
Ingrid Sjögren - för Tårtgeneralen
Cilla Rörby - för Unga Astrid
Bästa klipp:
Alexandra Strauss och Dominika Daubenbüchel - för Flotten
Dino Jonsäter - för Goliat
Olivia Neergaard-Holm och Anders Skov - för Gräns
Bästa foto:
Ellinor Hallin - för In i dimman
Måns Månsson - för Jimmie
Kristoffer Jönsson - för Trädgårdsgatan
Bästa manus:
Jonas Hassen Khemiri och Gabriela Pichler - för Amatörer
Peter Grönlund - för Goliat
John Ajvide Lindqvist, Ali Abbasi och Isabella Eklöf - för Gräns
Gunnar A.K. Järvstad - för Trädgårdsgatan
Bästa manliga biroll:
Jens Albinus - för sin roll i X&Y
Fredrik Hallgren - för rollen som pappa Rudolf i Sune vs Sune
Eero Milonoff - för rollen som Vore i Gräns
Henrik Rafaelsen - för rollen som Blomberg i Unga Astrid
Bästa kvinnliga biroll:
Sissela Benn - för rollen som mamma Karin i Sune vs Sune
Maria Bonnevie - för rollen som Hanna i Unga Astrid
Trine Dyrholm - för sin roll i X&Y
Lena Nilsson - för rollen som Simone i Videomannen
Bästa manliga huvudroll:
Fredrik Dahl - för rollen som Musse i Amatörer
Sebastian Ljungblad - för rollen som Kimmie i Goliat
Mikael Persbrandt - för rollen som Hasse P i Tårtgeneralen
Joakim Sällquist - för rollen som Roland i Goliat
Bästa kvinnliga huvudroll:
Zahraa Aldoujaili - för rollen som Aida i Amatörer
Alba August - för rollen som Astrid i Unga Astrid
Léonore Ekstrand - för rollen som Nojet i Toppen av ingenting
Eva Melander - för rollen som Tina i Gräns
Bästa regi:
Ali Abbasi - för Gräns
Carl Javér - för Rekonstruktion Utøya
Måns Månsson och Axel Petersén - för Toppen av ingenting
Gabriela Pichler - för Amatörer
Bästa film:
Den blomstertid nu kommer - Producenter: Crazy Pictures
The Deminer - Producenter: Antonio Russo Merenda och Hogir Hirori
Goliat - Producenter: Mattias Nohrborg och Frida Bargo
Gräns - Producenter: Nina Bisgaard, Piodor Gustafsson och Petra Jönsson
Unga Astrid - Producenter: Lars G. Lindström, Maria Dahlin och Anna Anthony